Žiadajú zaviesť európske humanitárne víza

Niektorí europoslanci sa zase nudili a odhlasovali, aby vznikli nové doklady. Ide im o to, aby štáty EÚ mohli na svojich zastupiteľských úradoch za hranicami Únie vydávať nejaké jednotné humanitárne víza, ktoré by žiadateľom o azyl po predbežnej kontrole umožnili bezpečný príchod do EÚ. 429 poslancov trápi, že dodnes na úrovni Únie neexistuje žiadny harmonizovaný rámec postupov chráneného vstupu do EÚ. 194 bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania.

Keďže právo jednotlivých štátov rozhodnúť, ktorému držiteľovi víza potom udelí medzinárodnú ochranu vo forme azylu ostáva nedotknuté, zdá sa že vymysleli len ďalšiu byrokratickú hlúposť. Pašerákmi organizované turnusy to nezastaví. Pokým bude možné beztrestne vyskákať z lodiek na pevninu a pokým sa nájde dostatok slniečkárskych animátorov, ktorí sa o turistov postarajú, žiadny migrant sa nebude zdržiavať nejakou papierovačkou na ambasádach v Afrike. Vie, že keď raz vylezie na európsky breh, Makrela s Makarónom mu poskytnú vreckové, ktoré by v buši nezarobil ani za celý život.

Slovensko by sa týmito nezmyslami v podstate nemuselo zaoberať, keby tu nešlo aj o iné. O ďalší krôčik k európskemu superštátu. Veď od jednotných humanitárnych víz nie je až tak ďaleko k jednotným pasom a potom k jednotným azylom a potom… Poznáte to o tej žabe, ako ju postupne zaživa uvarili.