Ku slovenskému rozpočtu 2019

Slovensko bude mať v roku 2019 najhorší rozpočet zo siedmich, ktoré pripravoval rezort financií pod vedením Petra Kažimíra. Prešlo sedem ekonomicky úrodných rokov. Tak dobre už nebude. V roku 2019 odhadujeme najvyšší rast HDP. Až 4,5 %. Potom už menej. Pesimisti sa obávajú, či nepríde 7 neúrodných rokov.

Rozpočet 2019 je preto najhorší, lebo nechce byť oveľa lepší. Propagandistické oddelenie Smeru už tlačí brožúrky, že prvý raz vyrovnaný.  Rozum hovorí, že mal byť vysoko prebytkový. Že sa malo poriadne odkrojiť z hrubého verejného dlhu, ktorý za ministra Kažimíra vyrástol o 6 miliárd eur. Z 38 na 44.  Iste, pamätáme, že od počiatku na tých 38 miliárd ho najviac nafúkal, či nafúkol iný smerák, ale ten už je našťastie mimo.

Ak si však vládny program dal medzi priority dlhodobú udržateľnosť, tak prebytkový verejný rozpočet 2019 a rýchlejšie tempo splácania pôžičiek malo byť psou povinnosťou práve v tomto návrhu. Napríklad aj preto, lebo len na obsluhu dlhu si v budúcom roku musíme nachystať 1 miliardu aj 178 miliónov. Tá miliarda by sa dala využiť aj lepšie, nemyslíte? Napríklad na výstavbu tunela Korbeľka na úseku D1 Turana – Hubová. Má stáť rovnú miliardu a bez neho nebude diaľnica, ktorú vraj roku 2010 dokončil Fico, nikdy hotová.

Mimochodom, na splácanie úrokov z úverov sme za posledných 14 rokov vyhodili 15,4 miliardy eur. Ak sa vám to zdá málo, tak si pozrite, že príjmy štátneho rozpočtu 2019 sa plánujú vo výške 15,5 miliardy eur.

Nemá význam pripomínať neustále zvyšovanie daní, lebo náš minister je asi jediný v galaxii, ktorý je na každú novú daň dokonca hrdý. Skúsme sa teda zamerať na výdavky.  Ich prehodnocovanie, efektívnosť a znižovanie malo byť najväčšou prioritou a ambíciou v predkladanom rozpočte.

Stropy pre rezorty už mali dávno fungovať. Reči okolo ich nastavenia pre jednotlivé rezorty sú pre túto vládnu koalíciu len klasickým trikom na voličov. Kým sa totiž zavedú do praxe, tak bude dávno po voľbách. A zrejme aj po tejto finančne a rozpočtovo nezodpovednej koalícii. Takže oni si ešte užijú rozhadzovanie a rozšafnosť a tí, čo prídu po nich, budú musieť plátať diery a riešiť nášľapné míny.

A práve skryté riziká sú druhým dôvodom, prečo ide o veľmi veľmi zlý rozpočet. Za všetky treba spomenúť aspoň ignorované požiadavky rezortu dopravy na rekonštrukcie ciest 1. triedy a mostov vo výške takmer pol miliardy eur, či chýbajúce zdroje na údržbu železničnej infraštruktúry. Dlho utajované objednávky v rezorte obrany a pochybné uzatvárania zmlúv na nepotrebnú vojenskú techniku, opakované znižovanie platieb štátu za svojich poistencov do zdravotného systému, keď vláda jednoducho neodvedie 300 miliónov, ale ani nespraví poriadok s veľkými hráčmi. Pokračujúca neschopnosť exekutívy vyčerpať eurofondy a postrážiť, aby sme za podvody nedotknuteľných jednotlivcov neplatili stámiliónové pokuty. Zo spoločného, ako inak.

Mimochodom, pri eurofondoch sa asi naozaj chystáme opäť zlyhať. Veď oných chýbajúcich 100 miliónov, presnejšie 96 890 353 eur, ktoré rozhodli o tom, či bude rozpočet konečne aspoň vyrovnaný, sa na poslednú chvíľu našlo tak, že sa ubralo 33 % z prostriedkov na spolufinancovanie. Však čo to je, 100 miliónov hore-dole…

Na záver znovu opakujem. Ak je pravda, že z Kažimíra bude čoskoro migrant do Národnej banky, tak sa mohol rozlúčiť ináč a nie svojim najhorším rozpočtom. V čase vrcholiacej konjunktúry navrhuje vláde pracovať s dvojmiliardovou sekerou a verejné financie nastavil na nulu, až keď mu všetci slušní ekonómia povedali: Neblázni, kedy máme mať aspoň vyrovnaný rozpočet, ak nie teraz?

Keby neslúžil zlým pánom, možno by sa viac zameral na kapitoly, kde sa dá ušetriť viac. 8,4 miliardy eur zo štátneho rozpočtu ide na osobné náklady, z toho 6,16 miliardy na mzdy zamestnancov vo verejnom sektore.

Od roku 2012 neustále stúpa počet úradníkov. Z 340 tisíc na 413 tisíc. A v budúcom roku si táto vláda kontinuity zamestná nových 5000. Možno rodinných a možno iných príslušníkov. Však niekomu tie miliardy musia rozdistribuovať.

Fotografia zachytáva bujarú radosť koaličných papalášov, keď na tabuli zasvietilo, že 79 poslancov hlasovalo ZA. Celé zle. Tento rozpočet vôbec nemal uzrieť svetlo sveta.