Za autá sa bude platiť viac

Dnes doobeda schválila koalícia zákon, ktorým za registráciu áut vyzbiera v budúcom roku 47 miliónov eur. Poplatok je od 33 eur do 3900 eur (podľa výkonu a veku auta), pár ľuďom sa zníži, ale platiť sa už bude za každý prepis.

Pridám tri poznámky.

Ak sledujete moje návrhy, viete, že som zásadne proti byrokracii a poplatkom. Štát dostáva z daní dosť. Keby peniaze nerozhadzoval, nebolo by treba takéto špeciálne výpalné. Pre našich sociálnych debokratov sú však motoristi vďačným objektom.

Druhá vec. V mojom súkromnom chápaní dejín ľudstva som si určil niekoľko zlomových bodov. Predposledný veľký z nich je rok 1908 ako začiatok sériovej výroby automobilov. Svet (vzhľad planéty, prírodné prostredie a životný štýl ľudí) bol zásadne iný PRED a PO rozšírení spaľovacích motorov. (Podľa mňa bol krajší, zdravší a prirodzenejší, ale tento názor nechcem nikomu vnucovať.) Za nenavrátiteľné zohyzdenie planéty by som majiteľom automobilov (vrátane seba) nejaké kompenzovanie asi navrhol.

Lenže ako poznáme našich oligarchov, tak poplatok z dielne Kažimíra a jeho úradníkov je úplne o inom motíve, než zelenom ekologickom.

A po tretie. Tento zákon jedno poznanie priniesol. Definitívne možno hovoriť, že vládu Fico3 podporuje 83 poslancov. Opozícii pribudla Zimenová, ale bývalí traja kollárovci (Marček, Holúbek, Šimkovičová) už aj v nepodstatných hlasovaniach držia basu s koalíciou.