Zvýšili dane a zvolili kontrolóra

V Martine dnes poslanci zvýšili dane a poplatky a zvolili za hlavného kontrolóra Jána Zuberca. Získal 16 hlasov. Keďže ide o dôležitú funkciu, na zasadnutí bolo po dlhom čase všetkých 31 poslancov. Najbližších 6 rokov tak bude hospodárenie mesta preverovať Hrnčiarov človek, hlasujúci v posledných volebných obdobiach za väčšinu jeho návrhov. Napriek tomu ho vopred neposudzujem ani neodsudzujem, naopak pri zagratulovaní som mu zaželal odvahu byť nezávislý. Uvidíme.

Viac ma mrzelo, že z občanov sme tam sedeli len ja a Martin Sukup. Vyjadril som sa k viacerým bodom. Žiadal som spresnenie výšky podielov v 4 obchodných spoločnostiach (Brantner, Martico…), o ktoré prichádzame (pre informáciu ide o cca 600 000 + 300 000 eur, ktoré postihuje exekútor v spomenutých firmách na základe § 148 ods 3 Zákona č. 513/1991 Zb.), pripomenul som príčiny zvýšených daní a poplatkov (aj keď ide len o 1-2 eurá) a povedal som verejne svoj názor na kandidátov na kontrolórov.

Okrem kritiky nedostatočnej informovanosti občanov som odporučil, aby nezvolili žiadneho zo súčasných ani bývalých poslancov, ale človeka mimo mestskej politiky. Počas krátkej prezentácie kandidátov ma zaujal Vladimír Vido, bývalý ekonomický námestník v nemocnici. Aj keď som ho videl prvý raz v živote, považoval som ho za vhodnejšieho a jeho prípadné zvolenie za jeden z prvých krokov na zlepšenie povesti mesta po obdobiach hrnčiarovcov. Stranícke hlasovanie však zafungovalo a jasne sa presadil už spomenutý nominant “ sieťkárov“.

Za zmienku stojí aj ochota niektorých poslancov ísť 15.12. do Košíc naživo sledovať ústavných sudcov pri pojednávaní o prípade Martinské hole. Pripojil som sa k nej a zároveň som k tomu prostredníctvom televízie povzbudil aj ďalších občanov. Môže to veci len prospieť.