Vyberie sa o 242 miliónov menej

Odhad príjmov upravujú o -242 miliónov eur. Minister Kažimír sa dnes na tlačovke tváril, že omyl v daňovej prognóze na rok 2017 je v pohode a menší výber daní nebude vadiť. Dôležitejšie je vraj, že makroekonomická prognóza (rast HDP o 3 %) sa nemení.

Neviem či chce úradníkom, učiteľom, policajtom a dôchodcom posielať na výplatu percentá, alebo peniaze. Asi to vyrieši po smerácky. Naberie nové úvery, emituje ďalšie štátne dlhopisy, rok uzavrie s väčším schodkom a vyhovorí sa na opozíciu.

Škoda, že mu na tej tlačovke nenapadlo rovno zrušiť nákup nových uniforiem pre finančnú políciu. Alebo odkázať kapitánovi Dankovi, že 13. plat nebude a keď, nech ho vyplatí zo svojho robotníkom v Lesostave Revúca. Alebo Kaliňákovi, že by už konečne mohol vytiahnuť ESO z rukáva a nejaké úrady zrušiť, či pospájať. A plán na oddlženie zdravotníctva? Po týždni ho môžu hodiť do koša.

Hitom tlačovej konferncie sa stalo zdôvodnenie zlého odhadu. Analytikov rezortu financií vraj pomýlila „fantómová“ ziskovosť firiem za rok 2015, vyhlásil „fantómový“ ekonóm na čele ministerstva financií.