V rozpočte nič nového, len ešte väčšia sekera

Blíži sa koniec roka, Kažimír prichystal rozpočet 2018. Počíta s veľmi slušným rastom ekonomiky (4,2 % nárast HPD) a o 1,4 % sa má zvýšiť počet zamestnaných. Vraj aj reálne mzdy narastú o 2,9 %.

Menej sa však chváli tým, že zadlžovanie verejnej správy bude rásť takisto. Ešte vlani odhadoval, že hrubý dlh štátu počas roku 2018 povolí navýšiť o 390 miliónov. Trináste platy a iné socialistické radovánky ho donútili pripustiť, že ku veľkému miliardovému dlhu sa v budúcom roku pridá až 743 miliónov eur.

Ľudskou rečou povedané, koaliční politici chceli o rok z banky 390 miliónov, ale povedali si, že nebudú trochárčiť a vezmú ešte o 353 miliónov viac. Dokopy visíme za tie roky už 44,3 miliardy (očakávaná skutočnosť na konci 2017) a na konci roka 2018 sa ocitneme na čísle 45,5 miliardy eur.

Štandardní komentátori budú teraz dva týždne politicky korektným jazykom opisovať „málo ambiciózny návrh“ pána ministra financií. Besedy v znormalizovaných médiách sa budú končiť vzájomnými širokými úsmevmi análytikov a mafiánskeho účtovníka.

My, radikáli, máme iné odporúčanie. Pán financmajster, odkážte vašim oligarchom, a koaličným partnerom, že nie je najmenší dôvod, aby vládna spotreba v roku 2018 stúpla o 1,8 % (na výkon správy štátu o miliardu viac než v tomto roku) a prerobte ten paškvil.

A neskúšajte zamestnať ďalších vašich 6 025 ľudí vo verejnom sektore. My vieme, že to sú už vaši jediní voliči, ale 419 277 členná armáda úradníkov je na malé Slovensko aj tak trochu veľa, nemyslíte? Radšej začnite ten 44 miliardový dlh znižovať. Aha, zabudol som. Vy už nerátate, že budete vládnuť aj v ďalšom volebnom období a preto je vám to fu(c)k.

Zdroj: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=11520