Prognóza ako Columbova žena

Na začiatok citát jedného eurozávisláka: „Prognózy hovoria, že po brexite hrozí až 60-percentný pokles exportu do Británie, čo je v exporte ako takom pokles približne o tri percentá,“ povedal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov Andrej Lasz. Vzájomný obchod by totiž okamžite zastavila potreba opätovného uznania technických noriem. To by mohlo trvať mesiace až roky, keďže Veľká Británia bude po odchode čeliť žiadostiam miliónov európskych firiem a na zvládnutie tohto náporu nemá dostatok úradníkov. Zdroj: https://www.asociaciapz.sk/tvrdy-brexit-a-jeho-dopady-na-p…/

Sekretár Asociácie priemyselných = privatizérskych zväzov (APZ) zlomil v strašení rekord. Mimochodom, ide o spolok zväčša bývalých mečiarovských privatizérov, dnes fanúšikov Smeru – sociálnej demokracie, vyznačujúcich sa láskou ku dotáciám zo slovenského štátneho rozpočtu a ku eurofondom, bez ktorých si svoje podnikanie nevedia predstaviť.

Počul som už všelijaké scenáre na tému, že odchod zo Zväzu európskych socialistických republík (EÚ) bude katastrofou. Vraj to bude tragédia pre odchádzajúceho, v tomto prípade pre Britániu. A špeciálne pre Slovensko. Zaujímavé, že špeciálne len pre Slovensko. Napríklad pre Dánsko a Fínsko nie.

Tento očakávaný 60 % prepad prebrala Pravda s bombastickým nadpisom Tvrdý brexit by obral Slovensko o miliardy https://spravy.pravda.sk/…/499193-video-tvrdy-brexit-by-ob…/. Zvláštne, že okrem nadpisu sa nikde v článku nepíše o stratených miliardách a ani citovaní ekonómi nepotvrdili pre Slovensko úbytok čo len jedného eura, i keď nejakú teoretickú možnosť si vedia predstaviť.

Čo viedlo autora k úvahe, že „obchod s Veľkou Britániou okamžite zastaví potreba opätovného uznania technických noriem“? Pre zástancov zjednotenej Európy to nepochybne znie dôveryhodne. Technika predsa nepustí… V skutočnosti je to však kolosálna hlúposť. Po prvé, prečo by niekto zastavoval obchodovanie? A po druhé. Predpisy, aj výrobky máme rovnaké, však sme zatiaľ spolu v EÚ (až na volant vpravo). Neverím, že dňom brexitu Theresa Mayová všetky technické normy zruší. Tak ako neverím, že ešte niekedy pôjde tancovať do Afriky. Video https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=gGtOT1tIAwg

Komu teda hrozí 60-percentný pokles exportu do Británie? A kto príde o miliardy? Ak fabriky pod vedením privatizérov vidia možné problémy s odbytom, nech namiesto politizovania a plesovania začnú cestovať do Británie rokovať s odberateľmi o biznise po brexite. Za kanálom sa predsa zo dňa na deň nebude kupovať o 60 % menej strojárskych výrobkov, áut, televízorov a chladničiek.

So 60-percentnou prognózou je to ako s ženou inšpektora Columba. Hovorilo sa o nej, ale nikto ju nevidel. Aj o prognóze sa hovorí.