Prestať sľubovať nemožné

Nebijú sa o post ministra zdravotníctva. Však kto by chcel, keď máme v Ústave článok 40 ako vystrihnutý z komunistickej príručky. Vraj bezplatné zdravotníctvo… a zvyšok vety už aj tak nikto nečíta.

Sľubovať niečo bezplatné je nielen ekonomický, ale aj logický nezmysel. Všetko sa musí vyrobiť a zaplatiť. Obväzy, skalpely, lieky, postele, platy lekárov, kúrenie v nemocniciach, upratovačky.

Kde sa berú peniaze? Platíme zdravotné poistenie (daň, ktorú strhávajú Slovákovi z výplaty) a balík, ktorý prichádza do zdravotníctva je daný a má svoj strop.

A kde sa míňajú? Na samotné liečenie chorých ide len časť. Príliš veľa ide na vedľajšie činnosti (manažment rezortu, fungovanie nemocníc) a hlavne príliš veľké zisky si berú súkromné spoločnosti a farmaceutické firmy. Štát by mal jednoducho nastaviť systém tak, že napríklad 99 % ziskov tvorených z príjmov zo zdravotného poistenia bude reinvestovaných do liečenia a nie do jácht a haciend.

Zdravotníctvo má k dispozícii ročne 5 miliárd eur. Ak chce mať 10 miliárd, musela by sa zdvojnásobiť zdravotná daň. Ja napríklad nemám chuť ešte viac prispievať na „bezplatné“ liečenie nezodpovedných alkoholikov, tučniakov, feťákov, hazardérov a iných freestylerov. Prvých 30 rokov života si užívajú a keď si zhumpľujú telo, potom chcú moje peniaze, aby si liečili vysoký tlak, cukrovku, kĺby… Chceš piť, fajčiť, kávičkovať, prežierať sa sladkosťami, redbullmi a chrumkami? Nechce sa ti hýbať a športovať? V pohode. Tak si plať vyššie poistenie.

Žiadny politik nemá odvahu vysvetľovať, že liečba za 100 miliónov ako Schumacherovi sa prosto neujde každému. Ak náhodou spadne naraz 50 lyžiarov na hlavu, tak na nich minieme celý rozpočet? Lebo majú nárok na „bezplatné“ najlepšie ošetrenie? Teraz poviem krutú pravdu. Bohužiaľ, niektorí z nich zomrú skôr ako Schumacher.

A čo ostatní pacienti? Ak je v tej istej chvíli 5000 chorých na rakovinu a potrebujú liečbu za 1 milión? To je ďalších 5 miliárd. Zdvojnásobíme rozpočet len na nich? Zase poviem nepríjemnú pravdu. Niektorí zomrú o mesiac, alebo o rok skôr, než by sa dalo teoreticky držať ich pri živote.

Prečo? Lebo máme zároveň ďalších 10 000 chorých na chrípku a na pečeň zničenú liekmi. Tí tiež akurát potrebujú nejakú miliardu. Či sa to niekomu páči, v konečnom dôsledku to bude lekár, kto rozhodne, že niektorým pacientom sa už nedá predlžovať život. Alebo minister. Preto, lebo v tej chvíli ide o život aj iným pacientom.

Je to ako cez vojnu. Padne bomba, máte 100 potrhaných tiel, 20 doktorov a 4 operačné sály. A pár hodín na záchranu životov. Nedá sa zachrániť všetkých naraz. Je to kruté rozhodovanie, ale doktor nemá inú možnosť, len niektorých zachrániť a iných so smútkom nechať čakať na smrť. Všetci neprežijú.

Presne tak funguje zdravotníctvo. Nadarmo sa politici oháňajú nejakými štatistikami o odvrátiteľných mŕtvych. Nikdy sa nedostaneme do štádia, že všetkým pacientom budeme donekonečna predlžovať život. Vždy príde situácia, že niekomu sa už život nebude dať udržať a niektorí Schumacherovia dostanú trebárs aj náhradnú hlavu, aby ešte o rok dlhšie žili.

A záver? Prestaňme sľubovať to, čo sa nedá splniť. Bezplatné zdravotníctvo neexistuje a treba túto konštrukciu vyhodiť preč z Ústavy. Naopak, zdravotníctvo treba postaviť na pravde a na poctivom poistnom princípe.

Napríklad zadefinovať tri stupne poistenia a v každom presne napísať, čo zaň dostaneš.
1. Základné – máš nárok len na život zachraňujúce úkony. Havárie, úrazy, koronavírus. Ak prídeš k lekárovi s niečím iným, zaplatíš si plnú cenu. Cenník s presným popisom úkonov musí byť samozrejme verejne k dispozícii. Ja osobne by som to riskol a platil by som si len takéto poistenie.
2. Štandardné – máš nárok aj na život predlžujúce úkony. Keďže zdravotný stav národa je naozaj biedny, predpokladám, že väčšina si pre istotu bude platiť takúto poistku. A budú vedieť, že dostanú lieky na angínu, alergie, zubnú protézu, či lôžko v nemocnici.
3. Doplnkové – ak máš so svojim telom neobvyklé plány a máš peniaze, iste sa nájde poisťovňa, ktorá ti sľúbi, že v prípade potreby ti zreparuje potetovanú kožu, vymení prefajčené pľúca alebo premení penis na vagínu. Asi sa chápeme, že na takýchto exotov sa nemieni skladať celé Slovensko, aj keď podľa dnešnej Ústavy by mali tú vagínu asi dostať bezplatne.

Vôbec sa nečudujem, že nikto nechce byť ministrom zdravotníctva. Nemajú odvahu povedať rodičom, že vychovávať deti od malička k zdravému životnému štýlu je nutné, lebo ináč sa v dospelosti nedoplatia. A už vôbec nemajú odvahu povedať, že populizmus v zdravotníctve je hyenizmus. Sto rokov pri živote vás neudrží žiadna Ústava.