Prejav za slušné Slovensko, ktorý v Martine neodznel

Vymeniť vládu Smer – SNS – Most čo najskôr. Žiadna politická pohnútka od novembra 1989 nedostala v Martine do ulíc toľko ľudí. Počul som mnohých porovnávať obidve tieto situácie. Máte pravdu. Sú veľmi podobné. Želal by som si, aby nemali rovnaký výsledok. Prečo?

Čo nás sem priviedlo? Hnev z vlády, ktorá sa odcudzila svojmu národu. Rovnaký motív a rovnaká požiadavka na predčasné voľby znela aj vtedy v Novembri. Viete ako potom dopadli? Volebná účasť bola fantastických 95 %. Výsledky – katastrofálne. Tých, ktorých mal národ plné zuby a ktorých sme sa mali zbaviť, si pol roka od celoslovenských demonštrácií proti KSČ Slováci zvolili znovu. Dobrovoľne!

Komunistickú stranu v roku 1990 dobrovoľne volilo v prvých slobodných voľbách 450 tisíc ľudí a získala nielen 13 % a 22 poslancov v parlamente, ale násobne viac. Z dodnes nevysvetleného dôvodu si všetky strany dávali na kandidátne listiny bývalých komunistov, ktorí buď v šesťdesiatom ôsmom, alebo tesne po revolúcii pozahadzovali stranícke knižky, aby prežili aj nový režim.

A viete čo? Oni vôbec nevymierajú. Naopak. Éra Roberta Fica ich v nebývalej miere vrátila do parlamentu a umiestnila do verejných funkcií. Jednofarebná druhá Ficova vláda bola takmer na 100 % zložená z bývalých členov KSČ a tzv. zlatej komunistickej mládeže, čiže detí straníckych funkcionárov.

Nechcem byť zlým prorokom, ale dnešná požiadavka na predčasné voľby je bezzubá. Nádej, že dôjde ku skutočnej zmene, je omnoho nižšia ako pred 29 rokmi. Poviem vám prečo a budú to tvrdé slová. Pre vašu lenivosť!

Netvrdím, že Fica a jeho kumpánov treba zákonom zakázať. Túto príležitosť premrhali revolucionári, keď ohlásili víťazstvo prv, než skontrolovali, či zajatci nemajú zbrane. A oni mali. Mali peniaze, ponechali sa im médiá, ostali riaditeľmi skoro vo všetkých podnikoch, poschovávali si všetky kompromitujúce materiály. Ale čo bolo najhlavnejšie, ani tí najväčší utláčatelia a mučitelia z eštébáckych väzníc neboli potrestaní. Rýchlo sa prestali báť.

Hovorím vám, to isté spravíte vy dnes. Nedostanete do basy ani Kaliňáka, ani Bašternáka, ani Fica, ani Širokého. Budete takí istí nedôslední, ako vaši rodičia v nedokončenej revolúcii. Kým budú predčasné voľby, médiá vás spracujú a váš hnev vyprchá. Ak vôbec budú. Fico a oligarchovia ich vyhrajú, lebo toto vaše úžasné odhodlanie vymeniť zlodejskú vládu sa zmení na krčmové a kávičkárske reči a rozhodujúci krok na ich porážku nespravíte.

Odkiaľ beriem túto istotu? Nechodíte voliť. Na Slovensku je 4,4 milióna voličov. Len 60 % z nich chodí voliť. 1,8 milióna ľudí nechodí, čiže nechce zmenu. Naše mesto nie je výnimka, skôr verný obraz celoslovenskej situácie. V Martine máme 48 tisíc voličov. Voliť primátora v roku 2014 prišlo 18 tisíc ľudí. 30 tisíc Martinčanov sa vykašlalo na voľby a dovolilo, aby sa s biednymi 5700 hlasmi po tretí raz stal Hrnčiar primátorom.

Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby tých 1,8 milióna Slovákov, ktorí nechodia voliť, podporilo napríklad stranu Za slušné Slovensko? Prezradím vám. Suverénne by vyhrala voľby. Minule ich vyhral Fico so 700 tisíc hlasmi.

Ale to sa nestane. Zvíťazí váš najväčší nepriateľ. Vaša lenivosť. Volebnú miestnosť budete mať ako vždy 15 minút od vášho domu. Napriek tomu sa ani raz za štyri roky nevyberiete na malú prechádzku a nepomôžete, aby konečne nastalo slušné Slovensko.

Počas vlády tejto „Hrnčiarovej“ koalície som bol jediný občan v Martine, ktorý ho po kauze Martinské hole verejne na mestskom zastupiteľstve pred kamerami vyzval, aby aj s celým vedením mesta odstúpil a umožnil predčasné, tzv. doplňujúce primátorské voľby. Nikto sa vtedy nepridal.

Je dobré, že sa Martinčania zobudili a žiadajú aspoň predčasné parlamentné voľby. Aj v nich bude možnosť poslať ľudí ako je Hrnčiar a Kaliňák preč z politiky. Dosť bolo prospechárov! Dosť bolo Fica!

Poznámka:
Tento prejav pre pracovné zaneprázdnenie autora na martinskom námestí neodznel. Otázne je aj, či by mu organizátori dovolili na zhromaždeniach vystúpiť.