Pre koho pracuje Ústavný súd?

Pre obyvateľov bytoviek asi nie.

V apríli som písal o tom, prečo máme drahé kúrenie. Na Slovensku už roky platí podivný zákon o tepelnej energetike, ktorý zvýhodňuje veľké teplárne. Smerácki poslanci na aprílovej schôdzi Národnej rady zablokovali opozičný návrh, aby si ľudia mohli vybrať lacnejšie kúrenie.

Opozícia s tým vzápätí išla na Ústavný súd. Tvrdila, že zákon je v rozpore s ústavou, lebo obmedzuje vlastnícke práva majiteľov bytov a núti ich odberať dodávky tepla od veľkého výrobcu z centrálneho zdroja. Zároveň namietala, že veľké firmy kladú občanom v panelákoch ťažko prekonateľné prekážky, ak si chcú zabezpečiť dodávku tepla napríklad zriadením vlastného zdroja tepla.

Ústavný súd včera vyhlásil, že to je v poriadku. Môj sedliacky rozum hovorí, že s teplárňami to v poriadku nie je.

Výsledkom totiž je, že ak by ste si so susedmi v paneláku chceli zabezpečiť lacnejšie kúrenie pomocou malej vlastnej kotolne, tak máte naďalej smolu. Zákon vám to nedovolí. Veľkí centrálni dodávatelia môžu výstavbu panelákovej kotolničky zablokovať.

V zásade nemám nič proti veľkým energofirmám. Majú všetky predpoklady, aby dodávali lacnejšie. Ale nedodávajú. Lebo ich k znižovaniu žiadna konkurencia nenúti. Lebo ceny určuje Martinčan Jozef Holjenčík v Bratislave na čele úžasne nezávislého ÚRSO.

Preto ľudia niekde v Martine platia aj 90 eur mesačne za teplo v byte. A najnovšie sa môžu okrem smeráckej kliky poďakovať aj úžasne nezávislému Ústavnému súdu. Nevedno pre koho pracujúcemu.