Ďalšie miliardy na IT

Pred rokom si pár slušných, šikovných a nespokojných ítéčkárov povedalo, že nejdú len sledovať neschopnosť vlády vybudovať fungujúcu informatizáciu na Slovensku a že priložia ruku k dielu. Bezplatne, na úkor svojich firiem, svojho času. Už sa nemohli pozerať na vyhodené a rozkradnuté peniaze a spravili najskôr video o premrhanej miliarde eur.

Založili skupinu Slovensko.Digital a za rok odviedli veľký kus roboty. Sledujem túto iniciatívu od samého začiatku a je mi sympatická.

Teraz v septembri schválila vláda Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky. Pozrite si tu: http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=25951

IT špecialisti zo Slovensko.Digital dokázali svojim zanietením, odborným argumentovaním a tlakom na štátnych úradníkov dostať do koncepcie veľa dobrého. Prečítať si môžete tu: https://dennikn.sk/blog/co-slubuje-novy-plan-informatizacie/

Niečo sa im nepodarilo. Aby sa na elektronizáciu a automatizáciu v našom štáte nešli vyhodiť ešte skoro 2 miliardy eur. Nepochybne ste čítali nedávno schválený návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2017 – 2019 a návrh štátneho rozpočtu 2017.

Výdavky podľa jednotlivých oblastí ukazujú, že ministerstvá budú míňať na IT v roku 2017 takto:
Vnútro 34 miliónov
Práca a sociálne veci 17 miliónov
Doprava 4 milióny
Školstvo 11 miliónov
Obrana 26 miliónov
Životné prostredie 2 milióny
Financie 219 miliónov
Spravodlivosť 19 miliónov
Hospodárstvo 2 milióny

Spolu 334 miliónov eur. Približne rovnaké sumy sa plánujú aj na roky 2018 a 2019. Vláda Fico3 prezentuje, že dokopy s ďalšími IT výdavkami nás bude digitálny svet stáť ročne zhruba 500 miliónov.

Znie to hrozivo. Dokonca pôvodne bolo navrhovaných až 2,2 miliardy(!) na 4 roky. Nepochybne aj zásluhou tejto iniciatívy sa po úprave uvažuje do roku 2020 s celkovou sumou 1,7 miliardy eur.

Aktívni ítečkári dokázali veľa, vďaka im za to. Ale vládni byrokrati ich aj tak dostali kam potrebovali. Z nich vytiahli rozumy a z nás všetkých vytiahnu ďalšie miliardy. Oligarchovia (napríklad Brhelove firmy) sú už asi prichystané na tradičnú tučnú províziu. Pretože ak to zveličím, tak za ďalšiu miliardu sa musí dať postaviť nielen zrozumiteľný štátny web, ale k nemu aj spomínaných 14 tisíc bytov (na tom videu).

Len či páni zo Slovensko.Digital po zverejnení rozpočtu tiež zistili, že sa najprv musí zmeniť systém (slovenský politický), aby mohli postaviť systém (slovenský informatizačný). Papierovanie na úradoch sa totiž inak nezruší.