Keď nevieš ako, navyšuj dlh

Ešte sa ani nezačalo rokovanie vlády o rozpočte a minister financií Kažimír už ťahal verejnosti medové motúzy popod nos.

Vraj v roku 2019 sa skončí deficit verejnej správy. A s veľkým úsmevom naznačoval, že zadlžovaniu je koniec, lebo vláda sociálnych demokratov dobre hospodári.

Na stránke ministerstva financií pripravili Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019. Tu: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=60

Na strane 15 napísali ako to bude s dlhom verejnej správy do roku 2019. Úplne presne. Viď obrázok 1.

Podľa tohto dokumentu sa malo celkové zadlženie štátu počas vlády Fico3 každý rok zvyšovať, a ešte aj v roku 2019 malo narásť o 689 miliónov. Žiadne zastavenie, ako tlačil do hláv hlavný účtovník mafiánskeho štátu.

Veci sa o pár dní zmenili k ešte horšiemu. Dnes o rozpočte rokuje vláda. Spomínaný dokument nájdete medzi materiálmi ku rokovaniu vlády tu: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-204253?prefixFile=m_

Porovnajte si obrázky 1 a 2. Výdavky stúpli, dlhy sa navýšili. Aj tabuľka o zmenách hrubého dlhu zrazu vyzerá ináč. Pikantériou sú aj zmeny v stĺpci „skutočnosť 2015“. Vhodnejší výraz ako kreatívne účtovníctvo sa tu asi nedá použiť.

V kapitole o verejnom dlhu sa objavila nová čarovná vetička:
„Hrubý dlh na rok 2016 odhadujeme na úrovni 53,5 % HDP[3]. Dôvodom medziročného nárastu hrubého dlhu je potreba zabezpečenia dostatočnej úrovne hotovostnej rezervy na financovanie záväzkov štátu v roku 2017.“

Viete kam odkazuje číslo [3]? Na poznámku, že sa prekročí druhé sankčné pásmo podľa ústavného zákona č. 493/2011 Z. z. o rozpočtovej zodpovednosti. Ak by vás to zaujímalo, tak po prekonaní 53 % vláda musí predložiť opatrenia na zníženie dlhu a zároveň sa vláde znížia platy na úroveň predchádzajúceho roka.

Zhrňme si prácu ministra v septembri a októbri. Pripravil návrh rozpočtu s pokračujúcim zadlžovaním. Do médií trepal o stopnutí dlhu v 2019. Neodolal tlaku lobistov na poslednú chvíľu. Na rokovaní vlády súhlasil s nárastom dlhu nad závratných 43 miliárd. Dopustil prepad do druhého sankčného pásma. A smiešne sa vyhováral na potrebu predzásobenia s ohľadom na budúcoročné splátky (o ktorých sa vie celé roky dopredu).

Možno sa nič dramatické za posledný týždeň nestalo. Možno si len papaláši Most-Híd a SNS dali poriadne zaplatiť zradu voličov a zapieranie svedomia. Ministra, ktorý rád prerozdeľuje, to netrápi. Výdavky neškrtne, ďalšie peniaze požičia. Veď on ich splácať nebude.