Donedávna ma až tak netankovalo, čo tankujem. Vedel som, že smrad z výfukov je hnus, ktorý nemá nič s ekológiou a keď tam nalejem hoci aj Super Extra Natural Špeciál Slivovicu, tak znečisťujem planétu. Lenže iné premiestňovadlá zatiaľ nevymysleli. Alebo nedovolili.
Trochu som spozornel, keď EÚ vymyslela nové označovania. Nebral som to tragicky, videl som už aj väčšie hlúposti z Bruselu. Akurát som si pomyslel, že zmena nálepiek bude pre niekoho dobrý kšeft. A zaujali ma tie éčka.
Krúžok s písmenom E znamená benzín. Číslo pri ňom percentuálny podiel biozložky. Pôvodný Natural 95 je teraz E5 v krúžku. Diesel dostal štvorec a písmeno B. Napríklad B7, B10. Kosoštvorec označuje alternatívne palivá ako LPG alebo CNG.
Trochu som si o tej biozložke prečítal.
Aby sa palivá tvárili moderne ekologicky, nariadili do nich pridávať etanol. Etanol sa vyrába z biomasy. Biomasa sa pestuje na poliach. Namiesto potravín. Repka olejná, cukrová trstina, cirok, kukurica, bambus, eukalyptus, palma olejná… Nie na jedenie, ale na priemyselné spracovanie.
Miesta na zemi je čoraz menej. Nové polia sa zakladajú najmä klčovaním pralesov. Pri získavaní a spracovaní biomasy sa na 1 liter vyrobeného etanolu spotrebuje 1 až 2 litre nafty. A zlikviduje kus pralesa a milióny živých tvorov. Ale dôležité je, že sme do palív dostali kúsok biozložky a sme ekologickí.
Nové biopalivá vraj nie sú celkom vhodné pre staršie motory. Ľudia budú nútení kupovať nové modely áut. Staré vraky zamoria planétu.
Byrokrati z Bruselu usporiadajú konferenciu o biopokroku. Ekovoliči Európy im pošlú cez novú ekologickú daň miliardu na novú kancelársku megabudovu. Vznikne tisíc nových ekologických úradníkov. Aby vykázali nejakú činnosť, sprísnia normy pre palivá, budú väčšie éčka. V súčinnosti s ropnými gigantmi a výrobcami áut.
Na ďalší liter ekologického etanolu vyklčujú posledný hektár pralesa. Ekoeurobyrokrati si dajú pauzu na obed. Na tanier dostanú polievku z recyklovaného biopaliva, lebo zemiakové pole bude prikryté solárnymi panelmi. Pri ich výrobe sa do motorovej píly naleje ekologický benzín E 100 a padne posledný strom na zemi.
Už dávno sa vie, že prírode oveľa viacej uškodí vyrúbanie pralesa ako pomôže využívanie biopalív namiesto ropy. Ak by sme aj na všetkých plochách namiesto potravín pestovali plodiny na biopalivá, nepokrylo by to ani 50% spotreby. Mali by sme o niečo viac paliva, ale pomreli by sme od hladu.
Zvyšovanie podielu biopalív zapríčiní, že dôjde k veľkému zvyšovaniu cien potravín a že sa korporáciám oplatí likvidovať pralesy (najmä v Južnej Amerike). A napriek tým úžasným ekologickým opatreniam budeme na rope stále závislí.
Zase niekto nedomyslel v EÚ…
