Dnes chcú rozhodnúť o tvojej peňaženke v roku 2050

O hodinu sa začína posledná tohtoročná parlamentná schôdza.  NR SR bude rokovať o dôchodkoch. O zákone, ktorý môže ovplyvniť naše peniaze na dlhé desaťročia dopredu.

Smeráci, ktorí v roku 2012 uzákonili, že pracovať vo fabrikách sa bude do zodretia, alebo kým vás nevynesú mŕtveho, teraz skúšajú tento svoj antisociálny nápad narýchlo upraviť. Dosť primitívne, ako obvykle.

Navrhujú, aby všetci chodili do dôchodku v 64 rokoch. Bez ohľadu na to, koľko rokov v živote odpracovali a akú náročnú robotu mali. Asi je jasné, že po 20 odpracovaných rokoch v kancelárii bude Slovák vyzerať ináč, ako po 40 rokoch v bani. To je však Ficovi jedno. Marketingovo sa lepšie predáva nejaký strop.

Poslanci majú predložený aj alternatívny návrh, podľa ktorého treba mať na plný dôchodok odrobených 40 rokov. To aspoň vyzerá trochu spravodlivejšie.

Mňa však trápi iná vec. Zase nikto nechce naplno povedať pravdu. Že systém, ktorý fungoval, kým mávali rodičia viac detí a kým sa ľudia dožívali menej, už nemôže fungovať. Teda môže, ale za cenu horibilných dlhov. To znamená, že prvý pilier (priebežný) sa mal už dávno utlmovať. Až na nulu.

Prečo žiadny politik nechce povedať súčasnému zamestnancovi, že na dôchodok si neodkladá ani euro? Že z toho, čo si akože každý mesiac odkladá, neuvidí nič? Že všetky strhnuté peniaze z jeho výplaty idú na cudzí dôchodok?

Poviem svoj súkromný názor na existenciu dnešných dôchodkov ako takých. Neviem prečo by ktokoľvek, kto je schopný aspoň nejakej ľahšej práce, mal zrazu v nejakom veku sedieť pred domom na lavičke, pýtať a dostávať cudzie (napríklad moje) peniaze. A to už vôbec nehovorím o tých, čo nikdy nemali zamestnanie.

Navrhujem postupný dlhodobý prechod na sporivý systém. V rámci neho aj „Do dôchodku kedy chceš“, založený na princípe, že keď si nasporíš sumu potrebnú na minimálnu hodnotu dôchodku, ktorý ti zaručí aspoň prežitie, už vtedy môžeš ísť na dôchodok (bez ohľadu na vek).

A keď chceš mať vysoký dôchodok, prestať pracovať môžeš až vtedy, keď si nasporíš na taký dôchodok, ktorý ti vyhovuje. A ktorého výšku ti tvoj fond, alebo poisťovňa zagarantuje do smrti.