Konferenčný hovor za 70 miliónov,

alebo malé ohliadnutie za slovenským predsedníctvom.

Neoficiálne si Slováci budú pamätať drahý papalášsky obed počas člnkovania na Dunaji pod dohľadom armády na vode aj vo vzduchu. K tomu policajné manévre a vyprázdnenú Bratislavu, aby náhodou nedošlo k zblíženiu prostého ľudu s nemeckou pani Vítajúcou, francúzskym pánom Holohlavým s účesom od desaťtisícového kaderníka vyčarovaným a našimi pánmi Neúplatnými, extrémistické hrádzky budujúcimi.

Futbalový zápas na opustenej hlavnej ceste bol jednoznačne divácky najsledovanejšou akciou pol roka trvajúceho slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Vynechajme na chvíľu posmešky a preberme si oficiálne vyjadrenia a „fakty“. Čo tvrdia o výsledkoch predsedovania byrokrati, ktorí sú od Európskej Únie najviac závislí?

Celú akciu mal na starosti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. SK PRES (slovenské predsedníctvo) vraj prinieslo minimálne desať konkrétnych výsledkov a hneď ich aj na tlačovke vymenoval. Aká je však realita?

Propaganda číslo 1.

Od júla skončia v EÚ roamingové poplatky.

Realita: Termín skončenia roamingových poplatkov bol v EÚ dohodnutý a schválený už pred tým, než Slovensko prevzalo predsedníctvo. Prínos SK PRESS je tým pádom čistá nula.

Propaganda číslo 2.

Slovensku sa podarilo vybojovať na tohtoročný rozpočet pre farmárov a producentov mlieka dodatočných 500 miliónov eur.

Realita: Ide o zmeny v európskom rozpočte, do ktorého idú aj slovenské príspevky. Vybojovali sme navýšenie podpory hlavne pre nemeckých, francúzskych a holandských farmárov. Samozrejme niečo sa ujde aj slovenským producentom. Asi tak tisícina z toho úžasného navýšenia.

Propaganda číslo 3.

Európska komisia dostala konkrétne zadanie na predloženie nástrojov proti nekalým praktikám v obchode. Zákazník v tom istom obale dostane rovnaký produkt, či si ho kúpi na Slovensku alebo v Rakúsku… Takýto návrh bol v Rade niekoľko rokov blokovaný.

Realita: Priznanie v priamom prenose. Slovensko roky považovali za kolóniu a predávali nám výrobky (predovšetkým potraviny) druhej kategórie.  Bude zaujímavé sledovať, ako dlho sa bude Európska komisia pasovať s týmto konkrétnym zadaním a dokedy nám budú západní výrobcovia posielať svoj odpad.

Propaganda číslo 4.

Dohoda o frekvenčnom pásme. Znamená, že po slovenskom predsedníctve sa Brusel môže pustiť do budovania vysokorýchlostného internetu, ktorým bude pokrytá celá EÚ.

Realita: Na pokrytie 5G internetom sa už teraz teší skupina maniakov, ktorým nestačí, že si stiahnu film za 50 sekúnd, lebo po novom to bude za 5 sekúnd.

Propaganda číslo 5.

Po rokoch sa podarilo dosiahnuť dohodu o odstránení geografického blokovania v oblasti digitálnej ekonomiky, ktorá je „dôležitá pre hospodársky rast a konkurencieschop­nosť“. Občania EÚ budú môcť nakupovať aj v zahraničných internetových obchodoch, čo v niektorých prípadoch nebolo možné. Napríklad liek na cukrovku z talianskeho eshopu.

Realita: Ak budú môcť Slováci ešte viac kupovať v zahraničí, tak hospodársky rast bude mať asi zahraničie…

Propaganda číslo 6.

Modernizácia obchodných nástrojov, aby sa EÚ dokázala lepšie brániť dumpingovým dovozom napríklad v oceliarskom priemysle.

Realita: Pribudnú colníci a finanční policajti. Prestane tlak na modernizáciu európskeho oceliarstva (a iných odvetví).

Propaganda číslo 7.

Ochrana finančných záujmov EÚ tak, aby všetky členské štáty rovnako definovali trestné činy poškodzujúce finančné záujmy únie.

Realita: Z tohto byrokratického víťazstva sa nenaje ani jeden Slovák pod Tatrami, ani pred Dunajom.

Propaganda číslo 8.

Kohézna politika ostáva najdôležitejším investičným nástrojom EÚ.

Realita: Pokračovanie eurozávislosti. Ide hlavne o rozdeľovanie eurofondov a podporu projektov, ktoré by bez dotácií neprežili. A toto ostáva najdôležitejším investičným nástrojom.

Propaganda číslo 9.

Revízia rozpočtu do konca roka 2020. „Slovenská republika zabezpečila okrem iného to, že budú alokované dodatočné zdroje vo výške 1,2 miliardy eur na boj proti nezamestnanosti mladých.“

Realita: Ak sa niekomu nechce pracovať a dostane peniaze, tak sa mu bude chcieť pracovať ešte menej.

Propaganda číslo 10.

Zásadným spôsobom sa podarilo potlačiť dopredu legislatívu, ktorá zabezpečí bezpečnosť dodávok plynu.

Realita: Je super, že euroúradníci tlačili, pretože keď raz naštveme Rusov a Ukrajincov, tak nám cez plynovody nepustia ani smrad. A kedy bude hotová tá zázračná legislatíva?

Zhrnuté a podčiarknuté. Plno rečí a reálny prínos pre bežného Slováka takmer nulový. Na vymyslenie takýchto 10 výsledkov stačilo využívať konferenčný videohovor. Môj prvý conference call v roku 1993 prenášal iba zvuk a úžitok z neho bol rozhodne väčší. Pritom bol presne miliónkrát lacnejší.