Banánový štát

Vlani hovorili v televízii, že ceny energií stúpnu primerane. Firmy dostali štvornásobne vyššie predpisy. Aj desaťnásobne… Mám tomu rozumieť, že dodávatelia elektriny neposlúchajú vládu a chcú zlikvidovať ekonomiku? Alebo si vláda nevie s nimi spraviť poriadok? Alebo si naschvál necháva poštvať podnikateľov proti sebe?

Niektorí moji známi píšu, že zatvárajú prevádzky. Toľko ani nezarobia, aby zaplatili energie. A keby chceli zvýšené náklady premietnuť do ceny výrobkov, napríklad v potravinárstve, alebo v gastrosektore, tak nepredajú absolútne nič.

Najnovšie sa ukazuje, že nový minister hospodárstva je možno dobrý odborník, ale katastrofálny politik. V kritickom čase ide na dovolenku. Keby do Tatier… Na exoticky politicky nekorektnú. Toto nedokáže vysvetliť ani politicky najkorektnejšia a najprogresívnejšia strana, ku ktorej sa hlási.

Na pozadí problému je jedna trieska v päte. Všetci vedia, že vo výrobe elektriny je Slovensko prakticky sebestačné a vyrábame ju za zlomok ceny, než je tá, ktorá chodí od začiatku tohto roka v nových predpisoch. Rozumiem, že tú lacnú energiu z jadra stihli výrobcovia predať špekulantom na burze skôr, než ju vôbec začali vyrábať. O to horšie. Na toto je jediné pomenovanie. Banánový štát. Ak si na svojom území nevieme a nemôžeme rozhodovať ani o strategických veciach, ktoré si vyrobíme, tak to robíme zle!