Zber údajov do Matovičovej diplomovky

Premiér odboku vypálil, že ide Slovensko plošne testovať a prekvapil aj svoje najbližšie okolie. Viete čo mne napadlo ako prvé? Že načo? Čo bude cieľom? Povedzme, že sa všetci otestujeme, budeme mať výsledok, pozitívni prečkajú karanténu a čo potom? Aký bude ďalší krok?

A bolo po senzácii.

V záplave prázdnych slov na plačovkách som sa dopátral ku tomuto: „Keď budeme vedieť presný stav epidémie, vyhráme kľúčový boj. Stiahneme pozitívnych z obehu. Ináč nám hrozí lockdown. Zomknime sa, spoločná zodpovednosť je cesta k slobode.“

Žiadny ďalší krok, ani plán pre najbližšie mesiace. Frázy a citové vydieranie.

Otázne je, ako to chcú technicky zvládnuť, keď skúsenosti sú iné. Už pri obyčajnom sledovaní mobilov som vyhlásil, že sa neobávam špehovania a zásahov do súkromia, keďže viem ako (ne)funguje môj štát. Tak aj bolo a autority nedávno priznali, že na trasovanie mobilov sa už dávno vykašlali.

Prosto mi vychádza, že 100 % pretestovanie je nemožné jednak preto, že všetkých nikto nedonúti prísť a po druhé z logistických dôvodov.

Kamarát Dag „Bedmen“ hovorí, že pôjde o neefektívne celoštátne branné cvičenie. Ja tvrdím, že táto kaša sa nebude jesť horúca a už vôbec nie u všetkých na Slovensku. Je tu neochota zdravých chodiť na rizikové miesta odberu vzoriek. A vážne chcú ťahať do volebných miestností aj seniorov, ktorí sú dobrovoľne od marca doma, lebo sa nechcú niekde nakaziť? Nielen kaša, ale aj hlavy by mohli vychladnúť. Nepotrebujeme vyhrážky demisiou a počas koronakrízy ešte aj politický chaos.

Kamarát Slavo „Doktor“ píše, že pôjde o overovanie matematických modelov priebehu šírenia ochorenia populáciou, ktoré nemá žiadny význam, pokiaľ nie je zároveň úplný lockdown a zároveň nie sú uzavreté hranice.

Ja to poviem jednoduchšie. Zle investovaných 100 miliónov. Bude to drahý zber údajov do Matovičovej študentskej diplomovej práce. Lebo to vyzerá, akoby chcel odčiniť, čo kedysi odflákol…

Počas prvej vlny som napísal, že najväčší omyl pri boji s hnusobou odštartovali záchranou babičky „aj za cenu milióna mŕtvych od hladu“.

Dnes hovoria: My nemôžeme nič nerobiť! Chápem. Mať zodpovednosť za životy je údel. Myslím, že opatrenia nerobia zo ziskuchtivosti, ako to podlo o nich šíria politickí protivníci. Iba si neuvedomujú, že pomáhať s koronachrípkou aj úplne zdravým je zbytočné.

Takže: Môžete robiť nič! Pre zdravých radšej robte nič. Vôbec ich nemusíte testovať. A hlavne im nezakazujte pracovať a športovať. Zamerajte sa len na rizikové skupiny a rizikové oblasti. Heslo „Iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ“ ešte stále platí.