Ukrajinci sú mi bližší než Rusi. Nielen o 1000 km.

Naivné báchorky o nejakej slovanskej vzájomnosti na mňa neplatia. Každý slovanský národ a štát si aj tak hľadí len na seba a svoj prospech. Okrem toho niektorí Slovania sú vyložene nepriateľský voči iným Slovanom, takže ani teoretická jednota Slovanov alebo Slovanská únia nemá šancu. Poliaci neznášajú Rusov, Chorváti sa ešte nedávno strieľali so Srbmi, Rusi neuznávajú ani len existenciu Ukrajincov, Česi už našťastie nedoplácajú na Slovákov, alebo to bolo naopak?

V každom národe sú aj dobrí, aj zlí ľudia a nasilu sa presviedčať, že nejaký národ je náš brat, ktorý nás miluje, je úplne scestné. Jediné, čo ako tak platí je, že slovanské národy sú nám na rozdiel od Anglosasov, alebo Románov bližšie jazykovo a tiež tým, že sme prežili jednotný diktát moskovských komunistov, čiže mnohé novodobé reálie máme spoločné a zrozumiteľné. Dávny životný štýl z čias slovanských kmeňov už ostal v našich mozgoch len ako reflex a kultúrno-historické pamiatka. Neudržiavaná a rozpadnutá.

Ukrajinci sú pre Slovákov o 1000 km bližší národ ako Rusi. Slovenské, rusínske a ukrajinské rodiny sa stáročia stretajú a miešajú na našej východnej hranici. Naše národy boli spoločne ničené kremeľskými despotami. Ukrajinci najviac, boľševici ich skúsili vyhladiť vyhladovaním. Súčasný barbarský útok a bombardovanie nášho suseda v civilizovanej dobe sa nedá ani opísať.

Rusi sú nám bližší len zdanlivo, lebo ich lepšie poznáme vďaka komunistickej propagande. Napríklad preto, že sme sa povinne učili ich jazyk. Napríklad preto, že nás nútili vedieť o nich všetko pozitívne. Napríklad preto, že prechod frontu musíme dodnes oslavovať ako oslobodenie. Ako štát sú mi celkom ľahostajní, pokiaľ sa nemontujú do môjho života a do môjho Slovenska.

Ruština je krásny jazyk, ruská kultúra a literatúra je skvelá. Chcel by som vedieť, koľké slovenské putinovce poznajú aspoň päť hitov ruskej popmusic. Ja mám v mojom playliste v mobile okrem svetových aj dvadsať špičkových ruských hudobných videoklipov. Najnovšie americké pseudoumelecké braky sa na ne absolútne nechytajú. Potenciál Rusov je obrovský a obdivuhodný. Bohužiaľ, s vojnychtivým kágebákom na čele ich svet nikdy nebude mať rád. Až na pár slovenských pomätencov. Všetci ostatní Slováci a Slovania držia teraz palce Ukrajincom.

Слава Україні! Героям слава!