Slabučko hryzkajú

Pamätáte si, ako Široký obral stavbárov živnostníkov o milióny? V rokoch 2012 – 2014 staval Váhostav diaľnicu za Vrútkami. Peniaze od ministra Počiatka dostal, robotníkom neplatil.

V apríli 2015 dlhoval veriteľom 104 miliónov eur. Majiteľ, mimochodom bývalý dôstojník ŠtB, Juraj Široký bol zvyknutý, že štát sa mu musí prispôsobiť a tak vymyslel, ako sa zbaví dlhu. Použili zákon o reštrukturalizácii. Ficova vláda nemala námietky a keď „nezávislý súd“ schválil záchranný projekt, ponúkla veriteľom odkúpenie ich pohľadávok za polovicu ich hodnoty. Na dohodu pristúpilo 467 subjektov s pohľadávkami v hodnote 26,5 milióna eur. Toľko sme my všetci dodatočne zaplatili za to, že Široký neplatil.

Nikoho netrápilo, že išlo viac o záchranu oligarchu, než živnostníkov. Niektorí z nich si siahli na život. Verejnosti bol podhodený jediný vinník – generálny riaditeľ Ján Kato. A ako bol nakoniec potrestaný?

Dnes zverejnili, že je vinný zo zločinu zvýhodňovania veriteľa. Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici schválil dohodu o vine a treste a dal Katovi podmienečne 2 roky.

Obetovať sa v miliónovom podvode a dostať podmienku? To sa riaditeľovi určite oplatilo. Ešte viac je vysmiaty eštébák na Bahamách. Nielenže ho oklamaní robotníci neumlátili lopatami, ale znovu dostáva od štátu objednávky na stavbu diaľníc.

Pred voľbami sa niektorí dušovali, že zatočia s oligarchami. Zatiaľ veľmi slabučko hryzkajú. Široký aj Počiatek sa slnia pri bazénoch. Dúfajme, že tú podmienku si Kato vyslúžil aspoň za to, že začal trochu spievať.