Škvaril, ale neuškvaril

Redaktor TA3 Peter Bielik predviedol vo včerajšom rozhovore s bývalým predsedom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom tvrdú novinársku robotu. Použitím grafických pomôcok (kam sa hrabe snsácky rokovací poriadok) od neho žiadal, aj dostal zaujímavé odpovede.

Ak som mal doteraz pocit, že Holjenčík patrí jasne do basy, teraz si to tak jasne nemyslím. Minimálne by tam nemal skončiť sám. Poctivé vyšetrovanie ľahko objasní pochybenia. V relácii sa potvrdili aj veci, o ktorých sa roky iba šepkalo.

Napríklad nezmyslené míňanie eurofondov nazývané „zakopávaním peňazí do zeme“. Pre vysvetlenie, ide o budovanie sietí hlava nehlava, len aby fondy z Bruselu neprepadli. Úžitok má pár ľudí (majitelia a manažéri distribučiek, politici a niekoľko občanov, ktorí náhodou bývajú v trase predražených potrubí, či káblov), avšak prípadné manipulácie pri verejnom obstarávaní zaplatia všetci klienti distribútora. Vo faktúrach energií, alebo vody. Tak to u nás (v Turvode) chodí.

A či môže ÚRSO za chaos s energiami a za vyššie faktúry? Ťažko povedať. V súhrne vypočítali pokles, oligarchovia to rozhodili tak, že na plecia najzraniteľnejších išlo zdraženie. Záhradkárom, garážistom, drobným podnikateľom, obciam a panelákom. Hlavné problémy však spôsobili neschopní nominanti štátu v orgánoch firiem, kde držali hubu a krok. Tiež politika Smeru podporujúca dotovanie nezmyslov, nadpráca pri preberaní pokynov z EÚ a podriadenosť Fica vôli oligarchov.

Samozrejme, stav na úrade je bizarný, robiť fyzickú kontrolu objektov distribučných firiem po desaťročnom zaháľaní je nezodpovednosť. Ani odvolania proti výmerom úradu nesmie riešiť človek, ktorý výmery vydáva a podpisuje. S týmto treba spraviť poriadok. Ale kto nechal Holjenčíka na oboch stoličkách?

Takže škvaril Bielik škvaril, ale neuškvaril. Mal totiž na ražni nesprávne prasa. To pravé, ktoré si tu chováme, je iný predseda na inom úrade v centre Bratislavy.