Rok 2040??

Po včerajšom škandalóznom vyhlásení Národnej diaľničnej spoločnosti, že dávno pripravená medzinárodná rýchlostná cesta R3 z juhu na sever cez Turiec sa začne robiť až v roku 2040, odporúčam akejkoľvek budúcej vláde pochopiť, že 100 000 voličov v Turci už nechce byť odrezaných od sveta a hlasy dáme len stranám, ktoré si dajú do programu stavať R3 hneď po voľbách 2020. Banská Bystrica a Martin sú najhoršie prepojené veľké susedné mestá a stará cesta cez Šturec už pripravila o život mnoho vodičov.

R3 je európskymi inštitúciami schválená ako hlavný rýchlostný ťah Budapešť – Krakov. Už v roku 2009 boli na ňu vyčlenené eurofondy a Slovensko nemuselo na ňu dať ani euro. Všetky prípravné fázy boli spravené. Vláda Smeru pod tlakom svojich betonárskych oligarchov nezmyselne odmietla prijať eurofondy a stavať R3. Namiesto toho sa nechala dotlačiť do plánov stavať niekoľkonásobne drahšie tunely popod Donovaly a Národný park Nizke Tatry. Za miliardy zo slovenského rozpočtu na nereálne prepojenie. Na projekt, ktorý bude ešte väčšou možnosťou na rozkrádanie ako zbabraný tunel Višňové.

Namiesto najvýhodnejšieho spojenia dvoch veľkých slovenských miest BB-MT, namiesto najlacnejšieho spojenia juh – sever, namiesto najviac pripraveného úseku (stavebné uzávery v úseku boli vydané už pred mnohými rokmi) sa 100 000 obyvateľov Turca od neschopáckej vlády dozvedelo, že ešte 21 rokov budeme izolovaní od sveta. Alebo aj viac. Ak to my sami nezmeníme.