Prečo budem dobre zastupovať Turiec?

Rozhodol som sa kandidovať za poslanca do žilinskej župy. Už nechcem len kritizovať a nesmelo navrhovať. Je čas konať. Dvanásť rokov je v našom VÚC rovnaký župan a za Martin tí istí neviditeľní poslanci. Spoločné peniaze rozkotúľali a výsledky nevidno. Ďalších päť rokov s nimi by bolo pre Turiec pohromou. Oni sa už nezmenia, oni už ľudí prestali počúvať. Treba ich kompletne vymeniť.

Pred dvomi rokmi som bojoval za rozumnú opravu martinského obchvatu a cítil som, že ma podporujú nielen Martinčania. Keď som ukazoval, že na tankodróme do Turčianskych Teplíc si dokola robia kampaň neschopní regionálni politici a stokrát posúvajú termíny, videl som, že máte rovnaký názor. Bol som aktívny ako občan a ani v pozícii poslanca nemienim byť iný. Naša Turčianska záhradka nesmie zostať zablokovaná od všetkých smerov, ani smerákov.

Využijem postavenie poslanca a budem tlačiť na dokončenie spojenia Turca so svetom cez Strečno a Turany, aj na juh do Kremnice. Nedám tým hore pokoj, kým nebude hotová diaľnica zo Žiliny cez tunely do Ružomberka a nová rýchlostná cesta z Poľska na juh cez Martin až do Ríma. Tam vraj vedú všetky cesty…

Sledovali ste niekedy moje vystúpenia a návrhy ku komunálnym rozpočtom? Uznávam iné hodnoty než súčasní papaláši. Nemíňať zbytočne, ku spoločným peniazom pristupovať so šetrnosťou. Nevymýšľať projekty pre pár vyvolených, nenakupovať draho. Už dnes si dávam za úlohu dosiahnuť v budúcom krajskom parlamente zhodu na znížení počtu poslancov. Vedeli ste, že ich tam sedáva 57? Predložím aj plán na veľkú zmenu vyšších územných celkov a rozdelenie župných kompetencií medzi okresy a štát. Znižovanie daní, počtu úradov a úradníkov som prezentoval vo viacerých odborných článkoch a po zvolení za poslanca nevidím dôvod, prečo by som mal zrazu konať ináč.

Keď som dokončil štvordielny seriál o prípade Martinské hole, nečakal som, že získam povesť neúplatného a odvážneho oponenta súčasných mocných. Po odhalení príčin, priebehu a zodpovednosti v tejto nechutnej regionálnej kauze ste mi poslali veľa podporných reakcií. Aj vaše komentáre na mojom fejsbuku svedčia o tom, že poukazovať na chorý systém, ktorý dovoľuje tunelovať mestá a regióny, je dôležité. Poctivá a nebojácna práca vo verejnom živote má zmysel.

Aby nedošlo k ďalším blanárovským nákupom cétečiek v zmanipulovanej elektronickej aukcii, som pripravený v novom žilinskom parlamente pracovať vo finančnej komisii a veľmi pozorne sledovať budúce verejné obstarávania.

Milí spoluobčania, priatelia.

Viem, že niekedy s mojimi návrhmi a vystúpeniami nesúhlasíte a rešpektujem, že máte svojich favoritov. Áno, som občas prísny. Viete čo je dôležité? Že rovnako prísny som aj na seba. A že moje názory aspoň poznáte. Len málokto v Martine sa vyjadruje aj ku ťažkým a politicky háklivým témam. Mne otvorenosť nechýba. Za rokovací stôl si sadnem vždy, keď je šanca veci naprávať.

Vedzte, že v krajskom zastupiteľstve neplánujem len ticho sedieť. O práci starých poslancov ste sa dozvedali, iba keď hlasovali za ďalšie úvery pre náš kraj. Celé roky pridávali bremeno zadlžovania na plecia našich detí. Nikdy sa však nepýtali, či im dovolíme navýšiť dlh župy na 48 miliónov eur.

V ekonomických projektoch na mojej stránke belak.sk sa dočítate, že neuznávam politiku života na dlh, ani systém po nás potopa. Po prípadnom zvolení vás na svojom webe budem informovať aj o každom svojom návrhu, aj o každom mojom hlasovaní. Tak si totiž predstavujem naozajstnú transparentnosť.

Nejdem do novembrových volieb 2017 sám. Tu v Turci sme vytvorili skupinu ôsmich statočných kandidátov za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko. Dobre viete, akými nechutnými označeniami nás nálepkujú médiá, aká hrozba vraj z nás ide. Ale rovnako dobre viete, že nás osobne poznáte. Žijeme medzi vami od malička a jediné čo od nás hrozí je, že nikdy necúvneme a nikdy nezlyháme. Budeme schvaľovať len to, čo bude užitočné pre náš Turiec a pre ľudí, ktorí žijú v tomto najkrajšom kúte Slovenska.

Ing. Marek Belák,
kandidát v Martine, ktorému by si mal dať hlas