Oplatilo sa hysterčiť?

Prešli tri roky od prvého koronapozitívneho Slováka. Pamätám si, ako sme boli vyplašení, ale aj to, ako pribúdali informácie o fungovaní vírusu, priebehu ochorenia a hlavne o smrtnosti. Mimochodom, tá ma zaujímala najviac.

Keď bolo známe, že hrozba smrti je len o trochu väčšia ako u chrípky, odporúčal som vychladnúť a nevymýšľať plošné drakonické opatrenia. Zamerať sa na najviac ohrozené skupiny, posilniť niektoré oddelenia v nemocniciach, aby počas špičky premorenia zvládli nápor najťažších prípadov a zvyšok spoločnosti mohol fungovať a budovať si prirodzenú imunitu.

 Žiaľ, jeden človek si zmyslel opak a rozhodol sa poraziť prírodu. Namiesto toho, aby poslúchal rady našich najlepších lekárov, postavil do pozoru celé konzílium, vrátane pána profesora a donútil ich, aby každý jeho prepnutý nápad vedecky odôvodňovali. Aby sa mal na koho vyhovoriť. Bolo to strašné obdobie nekonečných plačoviek a zadupávania zdravého rozumu do zeme.

Keď sa u niektorých zomrelých našiel aj Covid a hystéria s opatreniami začala prudko stúpať, vytiahol som prvý raz štatistiky zomretí na Slovensku a napísal som nekompromisný článok. Má vláda zrátané, koľko sa predpokladá mŕtvych? Koľko peňazí sa dá použiť na koronu bez toho, aby nezačali pribúdať úmrtia z iných príčin? Aké budú dôsledky opatrení na psychiku národa, ekonomiku, firmy, vzdelanie a hlavne na budúce možné skrátenie dĺžky života u tých, čo prežijú opatrenia?

O týchto veciach bolo priam zakázané hovoriť.

Štátne autority dnes operujú s údajom, že cca 21 tisíc Slovákov  zomrelo na Covid. Ťažko povedať, čo tým myslia, lebo sa nikdy nenamáhajú presne to vysvetliť. Či to bola jediná príčina úmrtia, či v spojení s inými život ohrozujúcimi ochoreniami, či ten Covid chytili bežnou cestou, alebo si ho dali naočkovať… a napríklad aj v akom zdravotnom stave boli a koľko týždňov, mesiacov, či rokov by ešte žili, keby nebolo Covidu. Sú to komplikované otázky, ale povedzme že ten údaj 21 tisíc berieme vážne.

Dal som si tú námahu a spravil som prehľadnú štatistiku úmrtí od 1. januára 2000 do 31. januára 2023. Podľa mňa sa iba 10 mesiacov očividne vymyká z normálu. Nejdem rozoberať, prečo práve tie a aké udalosti sa práve v týchto mesiacoch odohrali (kulminácia premorenia, lockdowny, testovanie, očkovanie?… to nechám na iných). Oproti očakávaným počtom v trende predošlých rokov pribudlo najmenej 25 tisíc úmrtí navyše. Média dnes rekapitulovali a tvrdili, že „pandémia nového koronavírusu si u nás vyžiadala viac než 21 tisíc ľudských životov“. A tých 4 tisíc ide na vrub čoho?

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale nevidím žiadny dodatočný dôvod, žiadne zemetrasenie, ani inú katastrofu, ktorá by Slovensko postihla. Potom sa javí ako dôvod už iba smršť opatrení, ktoré gniavili Slovensko. Jeden nevzdelaný amatér vyhlásil, že ide zachrániť každú babičku a začal vymýšľať zákazy a rozkazy a príkazy. Ak dobre čítam, 4 tisíc ľudí zomrelo nie na koronu, ale navyše. Nepochybujem, že mnohí z nich zo zúfalstva a bezmocnosti. Trochu veľa, nie?

A ďalšia z vecí, ktorú nikto nechce povedať, je koľko nás to stálo. Koľko stáli reakcie vlády na chorobu o trochu hnusnejšiu, než je chrípka? 10 miliárd? 20 miliárd eur? Obrovská suma. Tých 4 tisíc ľudí, ktorí zomreli akosi navyše a hlavne ich rodiny, by nabetón povedali, že to bol strašný omyl a vôbec sa neoplatilo takto hysterčiť.