Dni štátnosti

Američania oslavujú vznik USA na deň prijatia Deklarácie nezávislosti v roku 1776. Otrokárstvo bolo v USA zrušené až v roku 1865. Dovtedy klesol počet pôvodných obyvateľov Ameriky z 10 miliónov na 1,8 milióna a počet černochov stúpol z nuly na 4 milióny. Indiánov vyvraždili, černošských otrokov dovliekli na lodiach z Afriky v reťaziach.

Francúzi oslavujú dobytie Bastilly v roku 1789 a začiatok veľkej revolúcie ako vznik Francúzska. Počas nej  povraždili 2 milióny najvzdelanejších Francúzov a zbúrali polovicu všetkých kostolov. Ostala spálená zem a ekonomika klesla na polovicu.

Nikto Američanom nevyčíta, že oslavujú vznik otrokárskeho štátu. Ani Francúzov nehaníme, že monštruóznu revolúciu dávajú na piedestál. Je to ich voľba, ich vnútorná záležitosť.

U nás tiež nebolo vždy všetko ideálne, aj u nás sa diali rôzne veci. Ale 14. marca 1939 jedna udalosť prevážila všetko ostatné. Hlasovaním v parlamente vytvorili prvý slovenský štát v histórii. Ja si tento deň pripomínam ako deň vzniku slovenskej štátnosti a bol by som rád, keby sa mi do toho nestarali nejakí Američania, či Francúzi. Ja som Slovák a v tento deň prvýkrát vznikla moja republika.

Marek Belák, martinský poslanec

Útok na Tuilerijský palác, Prise du Palais des Tuileries