Od referenda po referendum

Preženiem to. Deň po voľbách prehraté strany vyzbierajú milión nahnevaných podpisov. O 3 mesiace sa spraví referendum a v prípade úspechu (>50 % účasť) budú o ďalších 6 mesiacov predčasné voľby. Do roka vznikne nová vláda. Takto to môže pokračovať dokola. Prehrám voľby, na druhý deň použijem svojich sklamaných voličov, podpisy nie sú problém. Referendum rozhodne o skrátení volebného obdobia. Vyhrám voľby. Deň po voľbách prehraté strany vyzbierajú…

Super. To môžeme rovno zrušiť štvorročný volebný cyklus a zaviesť jednoročný. Ušetríme milióny na referendá. Síce bude v štáte permanentný chaos a nebude sa nič tvoriť a budovať, iba meniť stoličky, ale aspoň v niečom budeme svetoví. Kancelárie sa paravánom rozdelia na opozičnú a koaličnú polovicu, aby sa ušetrilo na každoročnom sťahovaní. Ani šanóny sa na tú chvíľu neoplatí odnášať.

A čo zrušiť voľby úplne a nepustiť nikoho iného okrem smerákov k moci? Komunisti v tom mali štyridsaťročnú prax a skúsenosti odovzdali svojim premenovaným nasledovníkom. Neuznať prehru a všetkými možnými prostriedkami sa predrať do vlády.

V roku 1998 zmaril Mečiarov minister vnútra Gustáv Krajčí (vľavo) referendum, ktoré malo zariadiť, aby sa prezident volil priamo občanmi.