O ochrane medveďa hnedého

Dnes doobeda za Vríckom napadol medveď 53 ročného muža. Jozef sa bol prejsť s rodinou kúsok za dedinu. Má dohryzené nohy, prežil.

Pred sto rokmi hrozilo medveďom na Slovensku vyhubenie. Ostalo ich 20 kusov. Začali sme ich chrániť. Už ich máme 1200. Sčítaných podľa DNA.

Keby zmizlo zo dňa na deň 1000 medveďov, bežný človek by si rozdiel ani nevšimol. Ostalo by ich 200. To by bolo ešte stále desaťkrát viac, než je treba na prežitie populácie. A tiež dosť pre tých, ktorí majú záľubu pozorovať ho zblízka v horách.

Medveď hnedý už očividne nepotrebuje byť celoročne chránený živočích. Bola by škoda, keby sa deti báli chodiť s rodičmi na prechádzku do lesa a neučili sa spoznávať krásy Slovenska naživo. Pri počítačoch vzťah k prírode nezískajú.

Ak sa niektorí ochranári posmievajú, že kto má strach, nech nejde do lesa, robia presný opak toho, o čo im ide. Zachránia prírodu, ale oboženú ju neviditeľným ostnatým drôtom. Nie každý chce riskovať dohryzené nohy.

Upozornenie! Diskusia bude moderovaná. Komentáre, v ktorých je medveď považovaný za plyšáka na vankúši a komentáre o premnožených Slovákoch budú mazané. Odborné a kritické príspevky sú vítané.