Nekultúra

Drzosť, s akou mestskí úradníci navrhli minúť 60 tisíc eur na septembrový koncert pri príležitosti stého výročia vzniku spoločného štátu s Čechmi, je v Martine bežná. Táto ustrelená suma bola na zastupiteľstve našťastie zmietnutá zo stola a treba už len postrážiť, aby sa nejakou okľukou do martinského amfika nedostala. Lístky na státie budú po 25 €, ak organizátori zaberú a prilákajú pár tisíc ľudí, môžu aj zarobiť. Ale 60 tisíc mestských eur pre Müllera a Vondráčkovú? To sa potom dobre koncertuje.

Mestská firma Kultúrna scéna má novú riaditeľku, s ňou nové akcie a na ne už rok nápadne viacej peňazí. Čo je v poriadku, pokiaľ Martinčanom prinášajú viac zážitkov a viac kultúry. Fotografie však ukazujú aj jej odvrátenú tvár.

Vraj oslávime akúsi bezpomlčkovú československú hudobnú scénu, hity akéhosi bezpomlčkového Československa a to všetko Vyrobené in bezpomlčková Czechoslovakia.

Tak po prvé. Pravidlá slovenského pravopisu a Krátky slovník slovenského jazyka po desaťročiach čechoslovakistického diktátu mohli konečne v roku 1990 uzákoniť písať Česko-Slovensko so spojovníkom, čiže pravdivo a správne. Ak toto nerešpektujú v súkromí nejakí nostalgickí zapečení čechoslovakisti, čert ich ber, ale riaditeľka Kultúrnej scény? V Martine? A vycapí to na oficiálny plagát?

Po druhé. Česko-Slovensko sa len prvý rok po vzniku tvárilo ako spoločný štát podľa dohôd, potom prišlo pražské likvidovanie pomlčky a roky nedodržaných sľubov. Jedna odstránená čiaročka vymazala Slovensko zo sveta a spravila z nás Čekov.

Somewhere on Earth, 1930. Or 1950. Or 1970, or 1990.
– Oh man, you are Czech from Czechoslovakia? I know Prague.
– No, I am Slovak.
– What? Yes, yes, I know Czechoslovaks. You Czechs are good at football and hockey.

A keď sme na chvíľu existovali, tak najväčšia protislovenská kreatúra Beneš urobil všetko preto, aby vymazal zase nielen pomlčku, ale celé Slovensko na ďalšie desaťročia.

A po tretie. Z toho amfika nezabudnite v septembri utekať na Bystričku spomínať na halúzku. Totiž konárik prezidenta Masaryka, podľa ktorého sú Slováci len taká malá vetva národa českého, občas československého, ako ináč, bezpomlčkového.

Ak niekto nepozná inú, než čechoslovakistickú históriu, nech si aspoň vypočuje urážky Slovenska a Slovákov v záznamoch parlamentnej rozpravy z marca 1990 vo Federálnom zhromaždení a pochopí, že pražská nadvláda sa začala aj skončila práve pri pomlčke.

My, Slováci, sme sa oslobodili, aby sme ju mohli písať. Móricová ju svojou nekultúrnou ignoráciou z rovnocenného postavenia Slovákov a Čechov vyhodila. Radšej nech to opraví, aby niekto nepožadoval vyhodiť práve ju. Aj za tých plánovaných 60 tisíc pre Müllera a Vondráčkovú.

P.S. Čo sa mňa týka, keby prišiel namiesto sfetovaného Müllera taký Dalibor Janda, pár lístkov kúpim aj bez dotácie. Mnohých výborných českých umelcov počúvam radšej ako slovenských pseudoumelcov.