Milión eur per capita

1,06 % premorenie, 38 359 Slovákov s certifikátom pozitívny. V sobotu bola účasť 2,6 milióna, v nedeľu 1 milión, na testovaní sa nezúčastnilo cca 175 000 ľudí (?). Tisíce skutočne pozitívnych sme stiahli z obehu, čo je výborná správa. Povedzme si však celú pravdu a komplexnejšie čísla.

Z celkového počtu 3 625 332 testovaných dostalo 0,4 % falošne pozitívny rezultát (špecifita tohto testu je 99,6 % ). Čiže 14 501 falošne pozitívnych ľudí zostane od pondelka v domácej karanténe zbytočne. Aj so svojimi rodinami. Zvyšných 23 858 pozitívnych tam prečká oprávnene.

Horšie je, že priemerná senzitivita tohotu typu testu je zhruba 67 % (záleží na štádiu ochorenia). Čiže z troch chorých vyjde test u jedného chorého falošne negatívne. Takže medzi zúčastnenými bolo 35 000 skutočne pozitívnych. Vyše 3 000 otestovaných dostalo falošne negatívny test a naďalej sa pohybujú medzi nami. Minimálne 2 000 pozitívnych sa na testovaní nezúčastnilo.

Ešte raz si celoplošné testovanie zosumarizujme. Približne 24 000 ľudí dostalo pozitívny certifikát a sú skutočne nakazení. 14 500 dostalo pozitívny certifikát, ale v skutočnosti nie sú nakazení. 3 000 dostalo negatívny certifikát, ale v skutočnosti nakazení sú, 2 000 pozitívnych neprišlo. Momentálna nakazenosť populácie je 1 %, čiže zhruba 40 000 ľudí.

Hlavným benefitom akcie s antigénovými testami bola rýchlosť identifikácie a možnosť izolácie veľkého počtu pozitívnych. Dva dni a 24 000 skutočných šíriteľov išlo do karantény. Stálo to za to? Odpoveď nech si dá každý sám.

Horšie to je s nákladmi. Nájdenie jednej pozitivity vyšlo na 3000 eur. Pri PCR testoch, vychádzajúc z doterajších štatistík, je nájdenie jedného pozitívneho štyrikrát lacnejšie.

Pred plošným testovaním bol hlavný argument, že ideme zachrániť stovky životov. Bol cieľ splnený?

Otázka najprv znie, koľko ľudí sa vďaka celoplošnej akcii vyhlo nakazeniu? Z toho sa dá vypočítať, koľkým sme teoreticky zachránili život. (Presnejšie, predĺžili, keďže smrť aj tak každého raz dobehne.)

Neberme chvíľu do úvahy, že máme v teréne ešte tisícky nakazených, u ktorých sa ochorenie ešte len rozvinie. S veľkou pravdepodobnosťou pôjde o sociálne kontakty testovaných s falošne negatívnym testom. Ani tých, ktorí sa od nich ešte len nakazia. Napríklad hneď v pondelok… Tých môže odchytiť prípadné druhé kolo testovania. Berme čisto len tých dnešných 24 000 skutočne pozitívnych, plus 2 000 pozitívnych zo skupiny nezúčastnených, ktorí sa touto operáciou tiež dostali do izolácie.

Pri súčasnom reprodukčnom čísle 1,3 by táto skupina 26 000 vytvorila cca 34 000 nových nakazených. U časti z týchto nových pozitívnych by malo ochorenie ťažký priebeh a niektorí pacienti žiaľ na následky koronavírusu zomierajú. Bez ohľadu na to, či ide o kombináciu s inými diagnózami. Nie je naň liek, treba to brať ako fakt.

Celosvetový údaj smrtnosti (počet mŕtvych z 1000 nakazených) sa uvádza okolo 0,3 %. Takže sme teoreticky zachránili 34 000 x 0,003 ≐ 100 ľudí. (Čo nie sú stovky, ale po druhom kole sa možno nad dve stovky dopočítame.)

Matematiku mám rád, ale politik musí brať do úvahy širšie súvislosti. Plošné testovanie nás stojí 100 miliónov eur. Podieľa sa na ňom 46 000 osôb. Vo výsledku nás jeden zachránený koronový človek vyšiel na 1 milión eur.

Bežne denne na Slovenku zomiera 150 ľudí. Nielen babičky s koronou, ktoré chce obyčajný premiér zachrániť, aj keby mali zomrieť milióny ľudí od hladu. Zomierajú aj babičky na všetky možné choroby. Infarkty, rakoviny, cukrovky, atď. Každej nedávame milión eur. Zatiaľ si ho nepýtajú. A čo keď začnú?

100 ľudí získalo na Slovensku vcelku drahé privilégium. Príbuzní všetkých ostatných 55 tisíc mŕtvych v tomto roku môžu tíško závidieť.

Poznámka na záver.

Rozumiem, že nová vláda občas nevie, kam z konopí. Menej rozumiem, že rovnako tápu aj vlády bohatších štátov. Ale naši primitívni vulgárni fejsbukoví hejteri by sa mohli trochu spamätať. Keď bolo v marci prvých 16 pozitívnych (nie 16 tisíc, len 16 kusov!), Pellegrini zavrel školy, kultúru, bary, letiská a Deniska škodoradostne hlásila, že ju netankuje, odkiaľ bude nová vláda brať peniaze. To len aby sme nezabúdali… A ešte niečo. Najhoršia smrť je z poplašenia.