Mesto neinformovalo poriadne

Ani občanov, ani poslancov.

Martinskí poslanci pred dvomi rokmi žiadali, aby vedenie mesta na každom zastupiteľstve predložilo aktuálnu správu o kauze Martinské hole. Prednostka Katinová (foto – zdroj Facebook) odvtedy každý mesiac stručne informovala, ako sa vyvíja situácia, aké kroky vykonalo mesto, súdy, či protistrana (PK Faktoring).

Na májovom zastupiteľstve sme sa dozvedeli, že prednostka zároveň dva roky na mnoho vecí „zabúdala“. Právnik Mrázovský pripomenul Martinčanom, že nejde len o jeden súdny spor o pohľadávku za 9,2 milióna (istina 3,4 milióna + 11,4 % úroky vo výške 5,8 milióna), z ktorej exekútor už sumu v hodnote istiny vymohol.
Týchto vyše 9 miliónov sa po verdikte Ústavného súdu vracia na Najvyšší súd, máme tu však ďalšie súvisiace spory.

 1. Neukončený spor na Najvyššom súde o vyššie úroky (dlhšie obdobie platenia plus dorovnanie do 25 % pre zvyšné obdobie). Konkrétne 25 % ročne zo sumy 3 422 293,04 od 1.1.1998 do 14.9.2002 (cca 4 milióny eur) a 13,6 % ročne z tej istej sumy od 15.9.2002 do zaplatenia (dodnes cca 6,8 milióna eur). Takéto úrok žiadal ešte prvý žalobca mesta Gargulák, lebo 11,4 % sa mu zdalo málo. PK Faktoring v tom samozrejme pokračuje, lebo pri takomto úroku by sa suma vyšplhala na cca 20,1 milióna (istina 3,4 milióna + vyššie úroky vo výške 16,7 milióna).
 2. Neukončený spor o 600 tisícové trovy konania, tiež ešte z čias Garguláka.
 3. Sťažnosť na vyšetrovateľku NAKY, ktorá zastavila konanie v trestnom oznámení pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so vznikom pohľadávky. Mesto podalo sťažnosť pred pol rokom a Generálna prokuratúra sa doteraz nevyjadrila.
 4. Sťažnosť na postup exekútora podaná mestom na Ministerstve spravodlivosti, ktorú vraj ministerstvo neuznáva.
  Otázka neznie, prečo vedenie mesta pravidelne neinformovalo kompletne o celom prípade. Otázke znie, prečo o tom informuje podrobne PRÁVE TERAZ.
  Vystúpil som pred poslancami a naznačil som scenár, ktorý v sebe skrýva odpoveď na túto otázku.
  Mesto ide tento týždeň rokovať s protistranou. Ak sa spraví nejaká dohoda, bude to popretie celého doterajšieho postoja a snaženia vedenia Martina vyhrať spor na súdoch. V tom prípade bude treba dohodu mediálne obhájiť, aby sa občania ešte viac nenaštvali. Predošlé výstupy primátora dávajú predpokladať, že Martinčanom sa ponúkne takéto divadlo: Bojovali sme za vás, ale boj s veternými mlynmi sa nedá vyhrať. Nechceli sme predlžovať agóniu a uzavreli sme to. Ku 3,5 zexekuovaným doplatíme ešte 6 miliónov, ale zachránime vyše 10 miliónov. A čo je najdôležitejšie, končí sa nútená správa a mesto môže opäť žiť a rozvíjať sa. Znovu pobežia investície, občianske združenia a športovci môžu konečne dostávať dotácie.
  Zároveň som dodal, že budem rád, ak sa mýlim a takéto teatrálne predstavenie sa po rokovaní s PK Faktoringom neodohrá.

Očakával by som iné riešenie. Všetci tušia, že situácia v Martine súvisí s úplatkami v súdnictve. Hrnčiarova stranícka kolegyňa Žitňanská je ministerkou spravodlivosti. Mesto Martin čelí podvodu za 20 miliónov eur. Spor sa ťahá šialených 15 rokov (prvú žalobu o milióny podala Gargulákova akciovka 20.5.2002). Tak nech tá pani maká a spraví v rezorte poriadok, lebo sa môže stať, že podvodníkov aj sudcov si čoskoro Martinčania vyriešia sami. Ale potom už aj s neschopnými politikmi z Mostu-Híd.