Kto bol šiesty a kto sa zdržal?

Prekvapujúci úvod malo pondelkové riadne rokovanie martinského zastupiteľstva. Prvú vec, ktorú spravili, bolo vyhodenie tradičného informovania o prípade Martinské hole preč z programu schôdze. Ako keby sa hanbili, že pred víkendom narýchlo, bez vysvetlenia a veľmi podivne odklepli 9 miliónov eur niekam do Bratislavy.

Vo svojom vystúpení ku zmene mestského rozpočtu som sa pokúsil poslancom a prítomným občanom pripomenúť pár faktov o tom tajnom hlasovaní, bol som však trikrát napomenutý a prerušený. Tak si teda povedzme, ako sa vo štvrtok hlasovalo.

Najprv poslanec Kašuba navrhol, aby hlasovanie o uznesení vyplatiť pohľadávku bolo tajné. Už tu sa ukázalo, ktorý poslanec nepotrebuje svoj názor skrývať. Na fotografii vidno, že 5 poslancov bolo proti tajnej voľbe. Dokonca priamo potvrdili, že v tajnom hlasovaní budú PROTI tomu nepochopiteľnému nápadu otočiť 15 rokov dodržiavaný názor nezaplatiť vydieračom ani cent.

Výsledok tajného hlasovania bol, že ZA uznesenie platiť sa podpísalo 19 poslancov. Vieme zistiť, ktorí zástupcovia Martinčanov boli ochotní vzdať boj mesta proti justičnej mafii pred záverečným klaksónom a vyplatiť vymyslenú pohľadávku?

Najprv si povedzme, ktorí to neodhlasovali. Mesto má 31 poslancov, čiže 12 sa pod túto frašku nepodpísali. Najskôr spomeňme tých, čo na túto mimoriadnu schôdzu (radšej) neprišli. Slavomír Šuch, Marína Gallová, Martin Makovník, Zita Sekerková. Áno, aj tak sa dá odkázať, že na tom nezmysle sa nemienia podieľať.

Jeden hlasovací lístok bol celý prečiarknutý, čiže hlas bol neplatný a ten kto to spravil tiež dal najavo, že takéto uznesenie nemieni podporiť. Martin je malé mesto a rýchlo sa prezradilo, že takto svoj postoj vyjadril Martin Hudec.

Jeden poslanec označil na hlasovacom lístku, že sa zdržiava hlasovania. Aj tohto môžeme označiť za odporcu zrady mesta, svojich doterajších názorov a predovšetkým martinských občanov. Zatiaľ nevieme jeho meno.

V hlasovaní sa našlo šesť statočných. Z nich štyroch poznáme. PROTI mafiánskemu výpalníctvu sa otvorene postavili:
1. Tatiana Červeňová
2. Jozef Bernát
3. Rudolf Kollár
4. Zuzana Dobríková
5. Kto je piaty?
6. A kto je ten šiesty?

V rovnici zostali tri neznáme. Alebo traja neznámi. Jeden, ktorý sa zdržal a ešte tí dvaja, ktorí boli PROTI. Nájdeme ich v tomto zozname:
1. Peter Kašuba
2. Milan Malík
3. Martin Lechan
4. Martin Kalnický
5. Bruno Horecký
6. Igor Homola
7. Dušan Kubička
8. Ľubomír Vaňko
9. Tomáš Zanovit
10. Peter Matejka
11. Imrich Žigo
12. Marcel Maťovčík
13. Stanislav Thomka
14. Bohdan Hroboň
15. Juraj Mikula
16. Zuzana Badová
17. Tibor Adamko
18. Peter Török
19. Alexander Lilge
20. Peter Vons
21. Zuzana Vonsová
22. Zdenko Kozák

Máme ich tu 22. Z nich 20 boli ZA kapituláciu. Ktorých dvoch môžeme dať z tohto zoznamu porazencov preč? Odhodlajú sa sami verejne povedať, že tiež patria k tým, čo verili, že sa ideme brániť na všetkých možných aj nemožných súdoch až do posledného dychu?

Hlasovanie o tom, aby sa hlasovalo tajne.