Japonci a Kremnické Bane

Obrázok 1. Minulý utorok sa vo Fukuoke prepadla cesta. Kráter mal 30 m x 15 m . Opravovať ho začali už o 5 hodín. Dnes, presne o týždeň, starosta pustil po novej hladkej vozovke autá a vodičom sa ospravedlnil za nepríjemnosti.

Obrázok 2. V roku 2011 bol pri zemetrasení pri meste Naka zničený 150 m úsek cesty. Rekonštrukčné práce sa začali o 6 dní a o ďalších 6 dní mohli japonskí motoristi jazdiť po novučkom úseku.

Obrázok 3, 4, 5… ∞

V auguste 2016 búrka podmyla kus cesty pri Kremnických Baniach. Úsek patrí štátu a starať sa má oň Slovenská správa ciest. Na druhú deň prišiel štátny tajomník smerácky papalášik Viktor Stromček a zahlásil pamätnú vetu: „Do mesiaca vám budeme vedieť povedať, do akej miery je tá cesta poškodená.“

Výhodou malo byť aj to, že úsek sa tak či tak plánoval rekonštruovať, čiže projekty boli už dávno nachystané, len počas ficovlád neustále odsúvané. A realita?

Úsek je od leta uzavretý, obchádzka vedie cez okolité obce po uzučkých cestách. Dedinčania sú neustále ohrozovaní. Blíži sa zima a sneh.

Pracovať na ceste sa začalo 21. októbra, zatiaľ stavbári pripravujú stavenisko. Opravovať sa bude úsek dlhý 1500 metrov. Práce budú stáť viac ako 24 miliónov eur! a zhotoviteľská firma má na realizáciu 380 dní!

„Realizovať sa budú oporné a zárubné múry, cestné teleso, regulácia potoka, preložky inžinierskych sietí a bezpečnostné zariadenia. Nie je možné ich oddeliť, preto v rámci stavebných úprav sa už cesta komplexne zrekonštruuje v úseku cca 1,5 km,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest.

Pozerám tie japonské cesty a myslím na to, čo by sa Bohuš (Polívka) opýtal: „Jak tie k…y šikmooké stihli spraviť verejné obstarávanie?“ O samotnej oprave ani nehovorím, s tou im asi pomohli mimozemšťania.