Európska centrálna banka (ECB) „podporuje“ ciele Ľudovej strany Naše Slovensko

Rada guvernérov dnes rozhodla, že ECB bude aj v tomto roku skupovať dlhopisy a potvrdila negatívnu depozitnú sadzbu -0,4% . Banky teda majú za „parkovanie“ peňazí platiť. Centrálna banka tým tlačí na zvýšenie inflácie, lebo má pocit, že tak rozhýbe lenivú ekonomiku a zdynamizuje spotrebu. Núti banky do masívnejšieho poskytovania úverov.

Bankári nie sú ochotní akceptovať, že časť podnikového sektora a domácností pomaly, ale isto začína meniť novodobé kapitalistické správanie, založené na bezbrehej spotrebe. Že prehodnocujú návyky k vlastným nárokom, dlhom, možno aj prístup k vydrancovanej zemi v svojej blízkosti.

Napriek tomu, že „vysnívanú“ 2% infláciu už Európa vo februári dosiahla, ECB tvrdí, že to nestačí, lebo tzv. jadrová inflácia je len 0,9%. Nepochybne nájdu developerov, ktorí rozhýbu realitné projekty, avšak s rizikom, že zostanú prázdne ako bublinky. A tiež politikov, ktorí nakúpia balíčky pre voličov na generácie dopredu.

Infláciový biznis tak spravia len banky medzi sebou a zisky si pripíšu majitelia bankovkových tlačiarenských strojov a bankstri. S reálnou ekonomikou malých a stredných podnikov v jednotlivých štátoch to nebude mať nič spoločné. Tie aj vďaka dobrému príkladu pobrexitového britského vidieka začínajú prehodnocovať štýl hospodárenia a vracajú sa k sedliackemu rozumu. Vidia, že istota je v lokálnych zákazníkoch a cezhraničný obchod je bonus, s ktorým im politici príliš nepomôžu. Vlády vždy viac počúvali len automobilky, farmaceutické giganty a banky.

Ľudová strana Naše Slovensko nikdy nechcela euro a preto vítame hazardérsku politiku Európskej centrálnej banky smerujúcu k jeho zániku. Mantinely, ktoré si ECB stanovila, sú vycucané z prsta, hyperinflácia pri toľkom dopovaní nie je vylúčená. Pád spoločnej európskej meny je dobré radšej očakávať, ako nie. Bankárov z ECB týmto zaraďujeme medzi podporovateľov našich cieľov. Len tak ďalej.