25 miliónov bez poriadnej diskusie? Také parkovanie nepodporujem.

Ani také hlasovanie.

Martinské zastupiteľstvo schválilo na decembrovom zasadnutí dve veci:

  1. výstavbu veľkých parkovacích domov,
  2. prípravu plateného parkovania na území mesta podľa zón.

Hlasoval som proti predloženým návrhom. Niežeby nebolo treba parkovanie v meste zmeniť (písal som o tom článok), ale systém platenia bol veľmi slabo odkomunikovaný. Nielen verejnosť, ale ani mnohí poslanci nevedeli, o čom presne hlasujú.

To prvé – parkovacie domy – bude mať podľa mňa ešte veľkú dohru. Upozorňoval som na to dvakrát na ekonomickej komisii a svoje výhrady som vysvetlil aj v rozprave. Keďže je TV Turiec v karanténe a priamy prenos nešiel, zatiaľ je k dispozícii audiozáznam na stránke mesta.

Stručne povedané. Predkladateľ návrhu (šéf mestskej akciovky, ktorá má na starosti parkovanie) dal schváliť nie koncepciu, ale rovno objednávku výstavby parkovacích domov v celom meste od konkrétnej stavebnej firmy. Prečo práve od nej? Citujem ho: „Oslovili sme stavebníka, ktorý sa nám doporučil.“

To nebolo všetko. V návrhu napísal aj firmu, ktorá to prefinancuje. Asi sa tiež sama „doporučila“. Akoby to nestačilo, rovno si dal schváliť úver 100 000 eur od konkrétnej banky na akési technológie zabezpečujúce reguláciu parkovania.

Keďže jeden parkovací dom na 300 miest vychádza na cca 3 milióny eur a v pláne ich je minimálne sedem, išlo by o projekt na najbližšie roky za zhruba 25 miliónov eur. Bez akéhokoľvek výberového konania. Zdroj: http://194.160.130.115/…/prezentacia_PD_december_2020.pdf

Keď som videl, že väčšina poslancov to ide vybaviť bez diskusie, musel som vo svojom vystúpení zvýšiť hlas. Kolegom asi došlo, že všetko nie je v poriadku a preto vyhlásili prestávku na krátku poradu. Pôvodné znenie upravili, ale len kozmeticky. Vraj pôjde o pilotný projekt na jeden parkovací dom za 3,5 milióna eur.

Nechápal som. Vôbec im nevadilo, že ide o schválenú objednávku pre jednu konkrétnu firmu. Bez výberu a bez porovnania. Vzápätí sa rýchlo hlasovalo. 17 poslanci boli ZA. 4 sme boli PROTI (Belák, Buocik, Gajdoš, Uherčík).

Následná diskusia a hlasovanie o tom, aké poplatky sa za parkovanie budú platiť, dopadli podobne.

Myslel som si, že bývalí Hrnčiarovi poslanci zmenia v novej ére prístup. Asi som sa zmýlil.

Budova Millenia je dlhodobo v strate. Spravuje ju firma Turiec, a.s.