Vysoké dane zakrývajú hádkami

Amatéri sa hádajú o ministerstvá, profesionálni vykrádači potichu pracujú. Finančné skupinky vedia čo robia. Vo svojich médiách živia hlučné demokratické rozhorčenia nad „zradnými stranami“ a zatiaľ potichu presadzujú do programu smeráckej vlády pokračovanie lúpenia.

Kotlebova ĽS Naše Slovensko mala vo svojom programe najvýraznejšie obmedzenie prísunu peňazí pre organizácie oligarchov. Inými slovami, presadzuje, aby do rozpočtov verejného sektora nešlo súčasné šialené % z príjmov zamestnancov a firiem. V spleti 400 000 štátnych úradníkov a 7600 subjektov verejného sektora je skrátka nemožné ustrážiť úniky miliárd na účty pár vyvolených rodín. A 28 miliárd vyzbieraných na daniach v roku 2015 je príliš veľké lákadlo. Nehovoriac o 15 miliardách z eurofondov do roku 2020.

Pozrime sa teda, ako si oligarchovia chystajú plán na pokračovanie rozkrádačiek verejných peňazí.

Do Programových priorít vlády SR na roky 2016-2020 sa v sekcii Dane, odvody a verejné financie dostali po tlaku vraj pravicových strán takéto unikátne „reformné“ body: (Zároveň pripájam odhadovaný dopad na rozpočet a na peňaženku daňovníka.)

Zníženie dane z príjmov právnických osôb na 21 percent a každoročné prehodnocovanie ďalšieho znižovania. (Ide o zníženie o 1 smiešne percento, dopad na rozpočet je mínus 100 miliónov eur.)

Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu do roku 2020 a dodržiavanie rozpočtovej disciplíny. (To znamená, že ďalšie tri roky sa bude dlh verejných financií zvyšovať a ak náhodou nebude nejaká kríza, tak až v roku 2020 bude prijatý vyrovnaný rozpočet. Vo volebnom roku?! Tomu neveria už teraz ani samotní autori. O znižovaní katastrofálneho 42 miliardového dlhu ani slovo.)

Zrušenie daňových licencií k 1.1.2018. (Chorá daň zo straty bude ešte 2 roky. Podnikatelia tešte sa!)

Zvyšovanie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov. (Ani zmienka či o 1%, alebo 10%, hlavne že sľúbime zvyšovanie limitov.)

Znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní (napr. zrušenie povinnej zdravotnej služby). (Konečne. Otázka je, kedy príde to zrušenie?)

Pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach, možnosť ich rozšírenia na ďalšie odvetvia. (Nesystémové opatrenie, nekonkrétne, bez akejkoľvek kvantifikácie.)

Prehodnotenie daňovej a účtovnej legislatívy s cieľom podpory investícií. (Povedzme, že naozaj budú niečo prehodnocovať. S akým cieľom, to radšej nepíšu. Výsledkom tak môže byť opäť podpora firiem vyvolených kamarátov tej správnej strany. Pardón, teraz už tých správnych strán.)

Ako člen ekonomického tímu Kotlebovej ĽS Naše Slovensko, zodpovedný za hospodárske otázky, predovšetkým za oblasť verejného sektora a verejných financií, vidím v pripravovaných vládnych tézach jedno obrovské riziko. Totiž, že sa v ekonomike a v zúfalej situácii zamestnancov, živnostníkov a slušných podnikateľov nič nezmení. Súčasné vysoké daňové a odvodové zaťaženie bude pokračovať a finančné skupiny si kúpia ďalšie jachty a možno aj nejaký ostrov v Karibiku.