Víkendové priznania ministra financií

Víkendové priznania ministra financií v rozhlase preložené do ľudskej reči.

1. „Zákon o dlhovej brzde sa musí zmeniť preto, aby sme vedeli aj po prestavaní eurofondov, ku ktorému dôjde v rokoch 2018 až 2019, ďalej stavať diaľnice a zrýchľovať železnice.“

2. „Novelou ústavného zákona o dlhovej brzde chce vláda riešiť financovanie dlhu aj takzvanú investičnú výnimku.“

3. Zhoršenie minuloročného deficitu verejných financií oproti plánovanému mínusu zdôvodnil rozhodnutím prefinancovať korekcie pri eurofondoch.

(Mimochodom pri preplatených korekciách ide o 234 miliónov eur! http://www.nbs.sk/_img/Documents/_komentare/2016/448_EDP_april_2016.pdf)

Tak si to rozoberme.

1. Nová vláda priznáva, že 28 miliárd, ktoré tento rok vyzbiera na daniach jej nebude stačiť. Chce prehĺbiť súčasnú 41 miliardovú sekeru nie o 3 miliardy, ako jej dovoľuje ústavný zákon, ale ešte o viac. Inými slovami sľubovala stavať a rozdávať, ale nemá peniaze.

Zároveň financminister Kažimír začína mediálne masírovanie, strašenie a prípravu ľudí na to, aby sme sa CHCELI viac zadĺžiť, lebo ináč nebudú ani rýchlejšie vlaky.

2. Veta o financovaní dlhu… znamená, že splácanie tej veľkej dlžoby chce riešiť klasicky socialisticky. Novou pôžičkou. Čiže nesplácať.

3. A napokon na drzovku priznáva, že vlaňajšie extra zadĺženie sa spravilo preto, lebo štát uhradil korekcie. Keby ste chceli vedieť, čo to je, tak po slovensky sú to zlodejiny, ktoré vznikli pri rozkrádačkách eurofondov.

Vznikajú napríklad pre formálne chyby v projektoch, alebo tak ako v Hnúšti, že za 151 tisíc eur sa kúpi osem lavičiek, kovová plastika plameňa a preliezačka. Brusel to odmietne preplatiť, lebo je to očividná krádež. Ale naša vláda sa rozhodne, že smeráckemu kšeftárovi, ktorý to spáchal, ich preplatí.

Aby to neznelo hrozne, hovorí sa tomu prefinancovanie korekcií eurofondov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v roku 2015 bolo korekcií dokopy za strašidelných 234 miliónov eur…