Utajovaná vojna

Všade sa píše, že 2. svetová vojna sa začala 1. septembra 1939 prepadnutím Poľska. A napadnutie Slovenska Maďarskom bolo čo? Či v rámci tzv. nerozdúchavania vášní sa o tejto vojne radšej nemá hovoriť. Alebo táto tzv. Malá vojna nesúvisela s tou veľkou? Ale súvisela. Síce ju rozpútalo militantné Maďarsko, ale aktívne ju manažoval aj Hitler a jej výsledkom bolo oklieštenie územia mladého Slovenska.

Spišská Nová Ves bola prvým mestom v strednej Európe, bombardovaným ešte pred 2. svetovou vojnou. V čase, keď bol mier.

Len deväť dní po vzniku a uznaní Slovenského štátu sa horthyovské Maďarsko rozhodlo, že tento novovzniknutý štát obsadí. Alebo aspoň časť z neho. Akú časť? To im bolo jedno. Maximum čo sa podarí.

Začali útokom cez hranice 23. marca a po narazení na odpor pokračovali 24. marca 1939 náletmi na Spišskú Novú Ves. Tunajšie letisko bolo totiž hlavnou základňou slovenského letectva na východe. Maďarské letectvo bombardovalo nielen letisko, ale aj priľahlé okolie. Nepripomína vám to súčasnú agresiu Ruska voči Ukrajine?

Zahynulo 13 vojakov a civilistov, 29 bolo zranených. Na mesto zhodili okolo 900 bômb. Spolu na letisko a okolie dopadlo vyše 7,2 ton výbušnín. Niektoré bomby dopadli do mäkkej pôdy a nevybuchli.

Maďarská armáda sa po vniknutí snažila udržať v našom vnútrozemí. Nastala mobilizácia slovenských síl, rokovania a počas ďalších dní boli maďarské okupačné vojská z veľkej časti vytlačené späť.

Slovensko sa ubránilo, avšak Hitler schválil, aby o časť územia prišlo. Po Viedenskej arbitráži sme tak stratili ďalší kus zeme so slovenskými dedinami a obyvateľstvom. Hrubo, drzo, vojenskou silou. Počas mieru. S nevinnými obeťami, o ktorých sa radšej nehovorí. Lebo vraj nemáme rozdúchavať protimaďarské vášne. OK, ale ani zabúdať a zatajovať by sme nemali.