To sme dopadli

Šiesta historicky najstaršia slovenská firma sa predáva na Bazoši.

Na wikipédii je zoznam najstarších nepretržite fungujúcich firiem sveta. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_companies

Patriť do neho je obrovská prestíž a zároveň lákadlo pre turistov z celého sveta.

Dva slovenské podniky sú zaradené veľmi vysoko a naše malé Slovensko sa má čím pýšiť. Len v 12 štátoch na svete sú nejaké staršie firmy než naša Kremnická mincovňa.

1328 Mincovňa Kremnica

1473 Pivovar Steiger Vyhne

Z nasledujúcich storočí firmy na dnešnom slovenskom území neprežili s rovnakým výrobným programom až do dnešných čias. Buď končili úplne, alebo na ich mieste vznikali iné, nové. Okrem toho, Slováci sa dosť venovali roľníčeniu, lebo to bola istota, že sa zo svojej práce priamo najedia. Väčšie narábanie s peniazmi podnietilo vznik bankových inštitúcií a jedna z prvých, v roku 1842 založená Prešporská sporiteľňa, je dnes Slovenská sporiteľňa.

Podľa dostupných údajov sú v oblasti výroby na území Slovenska nepretržite fungujúce ešte tri tradičné spoločnosti. Šiesta najstaršia fabrika je spomínaná tzv. stoličková v Martine.

1817 Papiereň Slavošovce

1829 Papierne Harmanec

1840 Železiarne Podbrezová

1889 Tatra nábytkáreň Martin

Lepšie povedané, ešte donedávna bola. Smola. Už niekoľko rokov nevyrába a pustne. Na šieste miesto sa tak posúva Sandrik Nové Hámre (založený 1895).

Žiaľ, Slováci si radšej kupujú cudzie výrobky. Nábytok z ohýbaného dreva, konkrétne stoličky z tejto storočnej fabriky, nezvládli konkurovať zahraničným výrobcom. Pritom ešte nedávno sme ich vyvážali do celého sveta.

Bolo už niekoľko plánov, čo spraviť s fabrikou, ktorá patrí medzi absolútne najstaršie podniky na Slovensku: https://reality.trend.sk/komercne-nehnutelnosti/nabytkarne-mal-byt-developersky-unikat-tovaren-projekt-zamrzol-predava

Že sa táto vzácna časť našej histórie napokon objaví v ponuke medzi inzerátmi na predaj detských kočíkov, či xboxov, to je dosť šokantné. https://reality.bazos.sk/inzerat/157949727/areal-stolickovej-martin-centrum.php