Profesorka Pravdová, profesorka Ficová

Včera vymenoval prezident nových univerzitných profesorov. A sme pri téme úroveň vysokého školstva.

Súdružku bývalú novinárku Hanu Pravdovú pred rokmi spoznalo Slovensko ako prísediacu počas intímnych rozhovorov Vladimíra Mečiara s Vladimírom Mečiarom. Vrcholom jej kariéry bola uronená slza, keď bývalý premiér clivo zanôtil S Pánom Bohom, idem od vás a odobral sa na korzičke do haciendy Elektra. Ona zdvihnúc sa dojatá, potichučky po špičkách cupitala zo štúdia, len aby milovaného boxera nerušila vo chvíli, keď opúšťa ring a odpúšťa národu, ktorý ho práve zradil, či skôr konečne prekukol. Traduje sa, že za dverami štúdia hneď skolabovala.

Dcéra komunistického podpredsedu Najvyššieho súdu z roku 1988, rodená súdružka Svetlana Svobodová dnes Ficová, je naopak jedna z úspešných slovenských schránkových podnikateliek. Rozdáva naokolo darčeky (hodno spomenúť desaťtisícové sociálne hodinky zdobiace tisícklikové zápästie ľavicového premiéra) a platí slabšie situovaným občanom nájomné v panelákoch (námatkovo možno uviesť tisícovú činžu v paneláku Bonaparte za toho istého nízkozarábajúceho premiéra).

Počul som, ako Trump ďakoval svojej rodine. Nepočul som Kiskovu reč, ale súdiac podľa výberu novovymenovaných profesoriek, hodilo by sa poďakovanie svojej rodnej strane. Ako syn popradského funkcionárskeho otca by sa ani príliš nemusel pretvarovať.

Nie, nikto sa súdružkam profesorkám nechystá odoberať najvyššie akademické hodnosti. Ani keď prídu vlády bez komunistov. Ani rušiť univerzity odteraz poznačené takouto personálnou politikou. Akurát sa skončí ich financovanie z verejných rozpočtov. A rodičia si vyberú, či prispejú na súkromnú univerzitu, ktorá dokázala vytvoriť teplé miestečka a obdarovať titulom aj takýchto profesorov. Nikde neuznávaných odborníkov, avšak s kontaktmi na kriminálne podozrivých premiérov.

Nech si takéto špičkové okresné univerzity na výplaty pedagógov vyzbierajú dostatok prostriedkov od budúcich právnikov a žurnalistov. Nie od celého národa a už vôbec nie na zašivárne pre bývalých či súčasných papalášov.