Prepustil 21 ľudí, mal dobrý rok a dostane podporu

Dali mu 57 miliónové daňové zvýhodnenie, lebo sa vyhrážal, že novú prevádzku nepostaví v Šali, ale mimo Slovenska. Miliardár Andrej Babiš pred dvomi rokmi strašil verejnosť, že zruší výrobu a prepustí stovky ľudí. Jeho chemická firma Duslo Šaľa má dve tisícky zamestnancov. V roku 2014 vláda Fico2 odklepla slovensko-českému oligarchovi miliónové daňové úľavy. Možno pre obavu, že vyhrážku naplní, možno preto, že sa poznajú ešte z čias ŠtB. Tento bývalý komunistický rozviedčík v Maroku a väčšina sponzorov Smeru si totiž aj po rokoch zvyknú kolegiálne pomáhať.

Babišov podnik v Šali má za sebou mimoriadne úspešný rok 2015. Generálny riaditeľ Dusla, a. s., Petr Bláha zverejnil súhrnný hospodársky výsledok po zdanení 39,067 milióna eur (pred zdanením 50,296 milióna eur), pri tržbách vo výške 461,242 milióna eur. Rástli tržby, objemy predaja, aj majetok firmy. Klesol len počet zamestnancov. Prepustili 21 ľudí. Je možné, že po výstavbe najmodernejšej prevádzky na výrobu amoniaku prepustia ďalších, ale to už budú vyhrážky dávno zabudnuté. A daňové úľavy krásne započítané.

A riešenie? Podnikanie bez protekcie. Akonáhle si vybaví podporu jeden, príde pýtať druhý, tretí… Čudujem sa, že aspoň tí, ktorí podnikajú bez krivých dotácií, nemajú Babiša na čiernej listine a stále od neho kupujú chemikálie. Vrátane jeho gumeného chleba z Penamu.