O plotoch

Tento týždeň začal izraelský štát budovať 30 km dlhý plot na svojej hranici s Jordánskom. Bude pokračovaním 230 km dlhého plota (foto) na izraelsko-egyptskej hranici. Premiér Netanjahu na tlačovke: „Dnes vidíme čo sa stane, keď štáty stratia kontrolu nad svojimi hranicami.“

O kúpu takéhoto plota už prejavilo záujem Maďarsko aj Bulharsko, cena by mala byť 1,7 milióna eur za 1 km.

Slovensko má svoju skúsenosť s plotom, ktorý po vojne postavil sovietsky režim na svojej novej východnej hranici. Celé desaťročia bránil našim občanom prekročiť slovensko-rakúske hranice.

Silnejú hlasy, že by sme si mali postaviť takýto mohutný plot. Tentokrát sami a dobrovoľne. Aby sme nedovolili príliv migrantov. Vraj lepšie teraz na hraniciach, ako o päť rokov okolo svojich záhrad a domov.

Netreba. Lacnejšie bude oficiálne vyhlásenie, že Slovensko síce uznáva medzinárodné humanitárne právo, ale zo svojho zadĺženého rozpočtu nemôže poskytnúť cudzincom žiadne finančné ani materiálne dávky. A že vítame len migrantov, ktorí si u nás našli prácu a univerzitných študentov. A azyl udelíme len tým prenasledovaným rodinám, ktoré u seba ubytuje niekto z našich solidárnych občanov… Vlna afrických pretekárov sa nám vyhne veľkým oblúkom.

Mám obavu len z dvoch známych nákupných maniakov. Ak sa Počiatek a Kaliňák dozvedia, že celková dĺžka našich hraníc je 1672 kilometrov a vyrátajú si, koľko by bola provízia z 2 miliárd a 824 miliónov, tak ten plot kúpia.

Zdroje: foto eretz.cz, video
https://drive.google.com/open?id=0B0Qy_GsSB8zMSzdVdmNrakRWX0k
https://drive.google.com/open?id=0B0Qy_GsSB8zMajUyTENEeHdZczg