O kozmetických úpravách

Najčastejšie sa ma pýtajú dve otázky. Čo spravíte v ekonomike ako prvé, ak náhodou vyhráte voľby? Všetky strany sú rovnaké a pre obyčajného človeka sa nič nezmení, máte niečo iné?

Najprv stručná odpoveď na druhú otázku. Žiadne kozmetické úpravy. Urobíme zásadnú zmenu prerozdeľovania peňazí v štáte. Našim zámerom je znížiť celkové daňové zaťaženie priemerne zarábajúceho občana zo súčasných 60% na 30% a daňové zaťaženie firiem zo 48% na 20%.

Dnes má skladník Juraj v pracovnej zmluve hrubú mzdu 500 eur a dizajnérka Iveta slušných 1000 eur. Robia v súkromnej firme, ale väčšiu časť peňazí im berie štát. Hrubú mzdu im vláda zvýšiť nemôže. Zariadiť vyššiu čistú mzdu môže. To bude naša politika. Zmenou daňového systému zabezpečíme, aby miliardy, ktoré doteraz išli cez štát vyvoleným rodinám, ostali ekonomicky aktívnemu obyvateľstvu a začala sa vytvárať silná stredná vrstva.

Že si neviete predstaviť ako sa to dá? Dostávame sa k odpovedi na prvú otázku. Čo spravíme ako prvé, ak vyhráme voľby? Otvoríme ľuďom oči.

MAREC 2016
Na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu zákonom napravíme doterajšie klamstvo o hrubej mzde na výplatnej páske. Mzda brutto bude cena práce.

Zároveň v tom istom zákone spravíme rozhodujúci krok ku demontáži štátom riadeného výpalníctva. Spustíme revolučnú povinnosť zamestnanca osobne odvádzať dane (aj tzv. odvody) zo svojej hrubej mzdy na príslušné účty štátu.

APRÍL 2016
V aprílovej výplatnej páske zvýši šéf Jurajovi hrubú mzdu z 500 na 676 eur. Ak mala Iveta 1000 eur, zrazu bude mať 1352. Každý zamestnávateľ „zvýšenie“ hrubej mzdy s radosťou podpíše v dodatku ku pracovnej zmluve. Jeho odmenou bude, že sa zbaví starostí s doterajšími tzv. odvodmi zamestnávateľa.

V praxi to bude znamenať, že čistá mzda Juraja a Ivety zatiaľ zostala nezmenená. Nezmení sa absolútna výška platieb (odvodov) do jednotlivých fondov. Dôjde k úprave percentuálnych sadzieb, aby odvádzané sumy ostali zachované.

V tejto chvíli sa asi väčšina z vás pýta: Tak načo ten cirkus?… Lenže pár bystrejších komunistov a oligarchov práve v tomto momente bledne, lebo im dochádza, že to je začiatok ich konca.

Nič tak neodhalí zvrátenosť posledných desaťročí, než keď skladník či dizajnérka, výrobný riaditeľ či fakturantka, konštruktér či predavačka napíšu polovicu ťažko odrobenej výplaty do internetbankingu a stlačia ODOSLAŤ na bezodné účty štátu.

MÁJ 2016
Garantujem vám, že keď v máji Slováci druhý raz stlačia ODOSLAŤ, začnú hlavou rozmýšľať, čo všetko by si mohli kúpiť na seba a do bytu, keby nemuseli štátu posielať také šialené výpalné.

JÚN 2016
Povinné osobné platenie daní a tretie ODOSLAŤ dokáže viac než Najvyšší kontrolný úrad v tejto krajine. V júni budú výdavky verejného sektora pod drobnohľadom 2,4 milióna pracujúcich Slovákov. Juraj a Iveta sa prvý raz v živote začnú vážne zaujímať, na aké účely štát používa ich peniaze. Znižovaniu daní a výdavkov štátu už nebude nič stáť v ceste.

Technická poznámka.
Ak by náhodou Juraj začal kalkulovať s myšlienkou, že dane štátu nepošle, tak sa popáli. Každý Slovák bude mať v Národnej banke Slovenska vytvorený tzv. mzdový účet, na ktorý mu bude zamestnávateľ posielať hrubú mzdu (brutto). Až po úhrade všetkých odvodov a daní sa dostanú Juraj a Iveta k oprávneniu previesť si čistú mzdu (netto) na účet vo svojej banke. (Kto chce začať kódovať aplikáciu Brutto Netto? Budeme ju čoskoro potrebovať.)

Na záver mám dve správy. Zlou správou je, že meniť dane nám Európska únia nedovolí. Dobrou správou je, že nás za to vyhodí. Lebo my to spravíme.

Ing. Marek Belák,
autor ekonomickej reformy Dobré dane sú nízke dane.