Kalkulačka pre koho?

Ani na konci roka byrokrati neoddychujú. Pracujú a dokazujú svoju nenahraditeľnosť. Vytvorili štátnu kalkulačku cien ojazdených áut. Celý národ si už týždeň môže rátať „koľko stojí…

Ani na konci roka byrokrati neoddychujú. Pracujú a dokazujú svoju nenahraditeľnosť.

Vytvorili štátnu kalkulačku cien ojazdených áut. Celý národ si už týždeň môže rátať „koľko stojí susedova kára“.

Pozrite si tu: http://www.institutfinancnejpolitiky.sk/kalkulacky/aut/index.php a tu: https://www.facebook.com/ifp.mfsr/photos/a.182021938565435.28332.130730183694611/915264421907846/

Károu sa myslí auto a ten familiárny tón je dozaista vzniknuvší v duchu novej smeráckej politickej nekorektnosti. Za vynálezom stoja zamestnanci Inštitútu finančnej politiky (IFP), platení Ministerstvom financií. Čiže z našich daní.

Keďže mám počas sviatkov trochu viac čas aj na vymýšľanie hlúpostí, začal som si lámať hlavu nad problémami, z tohto inštitucionálneho počinu vyplývajúcimi.

  1. Neviem, prečo by Slováci mali rátať cenu susedovej káry (pokiaľ viem, čas trávia nad knihami 🙂 a podobne).
  2. Netuším, koľkí začnú kalkulovať na tejto kalkulačke, môj odhad je od 100 do 150 dovolenkujúcich jedincov práve natrafivších na tento článok.
  3. Ako sa už písomne zdôverilo niekoľko zvedavcov, po výpočte hodnoty susedovej káry dospeli k výsledkom skresľujúcim realitu a po vyrátaní ceny za svoju vlastnú káru dospeli k výsledkom popierajúcim realitu (treba priznať, že sa našli dvaja, ktorým vyšla cena podľa ich predstáv).
  4. Kalkulačka ukazuje tú istú cenu pre takéto dve autá: rovnaký dátum výroby, rovnaká technická špecifikácia, najazdených 60 000 km, jedno firemné, neservisované, negarážované, s vodičom kazisvetom, druhé súkromné, servisované, garážované, s vodičom slušákom.
  5. Asi nemá zmysel pokračovať o matematicko-technickej dôveryhodnosti novej štátnej kalkulačky a diskusiu by bolo načim ukončiť. Ale…

Je tu niekoľko ale.

Najprv poznámka. Ak kalkulačku vynašli a zostrojili po pracovnej dobe, celému Inštitútu sa ospravedlňujem a článok hádžem do koša.

Keďže o tom pochybujem, pýtam sa.

Nevadí riaditeľke IFP Lucii Šrámkovej, že sa jej tam mládežníci hrajú a vešajú na web druhotriedne vynálezy? Pochybujem, že doménu a hosting im kúpila na zábavu. (Pochvalu má, že zo svojho, čo je na slovenské úradnícke pomery nevídaný čin.)

Pre koľkých obyvateľov Slovenska má tento výtvor prínos? Dá sa aj finančne vyčísliť? Alebo sa pri ňom zabudlo na grandióznu myšlienku Hodnota za peniaze?

Koľko nás stálo zostrojenie kalkulačky? (Počet zamestnancov Inštitútu pracujúcich na vynáleze x počet hodín x priemerná hodinová cena takéhoto zamestnanca.)

Neprerobili teda občania na kalkulačke prv než na nej začali rátať?

Na začiatku nám píšu: Koľko stojí susedova kára? Moja skromná rada znie: Kto chce, opýta sa suseda a nepotrebuje toto drahé nepresné počítadlo. Na výsledok z internetu sa sused aj tak vy….e. (Vykašle, neviem na čo ste zas mysleli.)

A ten kalkulačkový bonus na záver? Vraj vypočíta aj nové registračné poplatky?

Keby vynálezcovia z Ministerstva financií počúvali, tak jediný bonus, čo autičkárov zaujíma je, kedy sa tie debilné poplatky zrušia.