Deficit narástol

Fico2 nesplnil záväzok, Slovensko zadĺžil ešte viac. Eurostat zverejnil finančný výsledok nedávno skončenej vlády jednej strany.

Keď minister financií Kažimír sľuboval na predvolebný rok 2015 disciplínu vo verejných financiách a deficit 2,49% HDP, napísal som, že mu to zase nevyjde, lebo… Lebo oligarchovia nedovolia šetriť, lebo sociálni dementokrati len rozdávajú, čo iní vytvoria, lebo… atď.

Keď Fico vlani nariadil predvolebné sociálne balíčky, napísal som, že volebnú kampaň si smeráci idú bez hanby zaplatiť zo spoločných peňazí a na úkor vyššieho dlhu.

Výsledok sa dostavil. Deficit za rok 2015 sa zastavil na 3% HDP. V ľudskej reči to znamená, že k pôvodnému cca 40 miliardovému dlhu pridala vláda Fico2 za predvolebný rok ďalšie 2,3 miliardy eur.

Pamätá si vôbec niekto, že pôvodný programový sľub vlády Fico2 na rok 2015 bol 1,7% deficit verejných financií? Keby chceli, mohli to dodržať. Alebo keby vedeli. Alebo keby im bolo dovolené?… Mali k dispozícii bezkrízové obdobie 2012-2015 a 83 poslušných kolesíkov v parlamente. Hm. Lenže to by stolička v kancelárii poslanca nemohla stáť 516 eur a 90cm polička 386 eur.

Verí ešte niekto programovému vyhláseniu, že vláda Fico3 dosiahne vo volebnom roku 2020 vyrovnaný rozpočet?